Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Dziś dzień Lumpeksu! Ekologia, zero waste, slow fashion a może... terapia?

Podziel się
Oceń

Zapomnij o tandecie z lat 90 i przenieś się do tętniącego życiem miejsca, w którym stajesz się poszukiwaczem skarbów! Kupowanie w ciucholandach już od dawna może być powodem do dumy, ale dla wielu jest też ogromną przyjemnością. Dlaczego?
Dziś dzień Lumpeksu! Ekologia, zero waste, slow fashion a może... terapia?

Autor: Fot. ilustracyjne/freepik

 

Polacy nie od razu pokochali lumpeksy – jeszcze nie tak dawno była to tandeta

Zapomnijmy na chwilę o pięknym wnętrzu, jasnej przymierzalni i pięknie poukładanych ubraniach. Polskie lumpeksy nie zawsze tak wyglądały. Odzież używana w połowie lat 90. XX wieku była przez jednych pożądana, dla innych stanowiła najgorszy sort ubrań, na które można było wydać pieniądze. Świecące etykietki sugerujące, że są to ubrania z Rzymu czy Mediolanu miały dawać posmak luksusu, którego tak bardzo wtedy pożądano. Wszystko to było jednak kłamstwem.

Betonowe miasta wypełniały targi, na których czasem można było wygrzebać jakąś perełkę. Kupowanie używanej odzieży (najlepiej sprowadzanej z USA!) miało wtedy jednak inne znaczenie. Wielu wmawiało sobie, że dotyka luksusu, na który normalnie nie byłoby go stać. Smutne, szare szafy z ubraniami pamiętającymi nieodległy PRL powoli zapełniały się nowoczesną modą. Chociaż wszyscy chcieli kupować rzeczy ładne i ciekawe, ich po prostu nie było. Kolorowe lata 90. powoli zdobywały rynek, a krzykliwe barwy miały być odtrutką na szarość słusznie minionej epoki.

Sklepy z odzieżą używaną niejednokrotnie nazywano „tandetami”. Wyjście na tandetę oznaczało po prostu pójście na zakupy używanych rzeczy i nie miało nic wspólnego z poszukiwaniem markowych ubrań czy unikatowych ubranek vintage. Była to smutna konieczność osób, które nie mogły sobie pozwolić na kupno nowej garderoby.

W specyficznie pachnących, mało eleganckich wnętrzach piętrzyły się stosy ubrań: niejednokrotnie brudnych i zdecydowanie niepamiętających już swojego pierwotnego przeznaczenia. Ceny wcale nie zachęcały: sztuczne, przetarte, zmechacone ubrania często kosztowały niewiele mniej niż nowe ubrania. Wyjście na ciuchy do sklepów z odzieżą używaną dla wielu było synonimem biedy. Do dziś w uszach niektórych brzmią często powtarzane wtedy słowa:

Weź to zostaw. To sprzedają, bo ktoś w tym pewnie umarł. A jeszcze grzybicy dostaniesz czy co...

 

Dziś jest zupełnie inaczej...

 

„Pani Mario, przyszłam do Pani odpocząć”! Zakupy w lumpeksach jako terapia

Gorlice, mały sklepik z odzieżą używaną.

Kobiety witają się z uśmiechem, a panowie z zapałem poszukują dobrych, mocnych jeansów do pracy. Mogą być też ładne: dlaczego by nie? Znają się czasem tylko z widzenia, ale stali bywalcy lumpeksów lubią te niezobowiązujące spotkania. Niektóre są bardzo regularne i długotrwałe.

Do najlepszych ciucholandów długie kolejki ustawiają się w każdy dzień, w którym obsługa wystawia nowy towar. Nie brakuje rzeczy w niemal idealnym stanie, dobrych marek. Wszystko to za ułamek oryginalnej ceny.

Poszukiwanie ciekawej garderoby w stosach różnokolorowych ubrań we wszystkich fasonach jest przygodą, a satysfakcja ze znalezienia ubrań w idealnym rozmiarze i fasonie bywa ogromna:

Pani Mario! Proszę popatrzeć, co znalazłam! Jaka piękna sukienka! Właśnie takiej potrzebuję na randkę!

 

Dziś kupienie perełki w lumpeksie bywa większym powodem do dumy, niż zakup gotowego produktu w sklepie z nowymi rzeczami. Ubranie wykorzystane w czasie ważnej uroczystości rodzinnej czy nawet na weselu może być dużo ciekawsze, niż produkowane masowo modne rzeczy. Zapamiętamy też na długo zdziwioną minę osób, którym oświadczymy:

W lumpeksie upolowałam!

 

Zazdroszczą? Może odrobinkę!

Nawet celebryci muszą się godzić z tym trendem i zamiast nieustannie lansować nowe produkty, czasem dla ochrony swojego wizerunku zachęcają właśnie do świadomych i odpowiedzialnych zakupów odzieży, która już wcześniej komuś posłużyła.

Wielu miłośników lumpeksów przyznaje, że spędza czas w lumpeksach także po to, by odpocząć psychicznie po ciężkim dniu w pracy. Niektórzy starają oderwać się choćby na kilkanaście minut od domowych obowiązków, kupując za kilka złotych coś, co po prostu ich ucieszy. Drobna inwestycja w samego siebie.

 

To forma terapii – modoterapii!

Od tego, w co się ubieramy, zależy nie tylko nasze samopoczucie, ale także to, jak postrzegają nas inni. Pamiętacie, że to właśnie mowa niewerbalna, mowa naszego ciała, nasz wygląd, mówi o nas więcej, niż słowa, które wypowiadamy? Ciucholandy pozwalają nam ubrać się nie tylko modnie, ale także w sposób, który podkreśli nasz indywidualizm.

Dziś panterka? A może wzór kwiatowy? Barwy jasne, czy ciemniejsze, stonowane, a może krzykliwe?

A może... wszystko naraz?!

 

Dziś odzież z drugiej ręki to często klasa sama w sobie

Sklepy z odzieżą używaną pojawiają się wszędzie i nie są już kojarzone z miejscami dla ubogich, ale stanowią kopalnie inspiracji i szansę dla poszukujących unikatowych ubrań. Nawet blisko krakowskiego Rynku Głównego nie brakuje ciucholandów. To miejsca, które stały się modne i są dziś symbolem świadomego wyboru konsumentów. Komuś już się nie przydadzą, ale mogą dostać kolejne życie. Zniszczone, ale dobrej jakości? Można naprawić lub przerobić w coś zupełnie nowego!

Dziś nie ma ubrań, których nie wypada ubrać. Wszystko jest kwestią osobistych preferencji i doświadczeń. Korzystamy z tego pełnymi garściami.

Jedwabne sukienki i bluzki są na wyciągnięcie ręki. Odzież lniana, bawełniana, a może inne naturalne tkaniny?

Dziś ubrania zmieszane w koszach to tylko część kolekcji: większość elementów lumpeksowej garderoby wisi elegancko rozpięta na wieszakach lub wyeksponowana na modelach. Jak w sklepie z nowymi ubraniami, tylko dużo, dużo taniej.

A na półkach: Balenciaga, Gucci, Versace... tak, tak! Nawet w Gorlicach można znaleźć piękne oryginały i to wszystko za niewielkie pieniądze.

 

W dzień lumpeksu zachęcamy Was do odkrywania miasta na nowo, tym razem, >>>szlakiem odzieży używanej :)

Najlepiej zacząć w Galicji, przy ul. Kopernika 10 lub Mickiewicza 8.

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Lu 10.06.2022 09:32
Nie zgadzam się, na ulicy Mickiewicza koło pralni ekologiczej stałe jest świetny towar

~~~ja 17.08.2021 11:17
Wszyscy wiedzą jak działają lumpeksy. W dzień towaru jeszcze można coś sensownego wybrać pod warunkiem, że nie zostanie wyrwane z ręki przez dosłownie chcących się pozabijać o towar klientów (w sporej części zwykłych handlarzy na portalach aukcyjnych). Natomiast co najwyżej kilka dni po towarze służą bardziej jako nie mające nic wspólnego z ekologią składowiska sprowadzonych odpadów z którymi później coś trzeba zrobić.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.