Miasto Światła ciemnym punktem na mapie Polski?
W takie noce jak dziś trochę z przymrużeniem oka myślimy właśnie o tym paradoksie. Chociaż reklamujemy się jako Miasto Światła, to promowanie się ciemnością także ma swoje zalety! Ciemność, którą rozumiemy jako możliwość obserwowania czystego, ciemnego nieba, bez zanieczyszczenia sztucznym światłem, jest obecnie na wagę złota. Im lepszy dostęp do panoramy, na której nie ma żadnych rozświetlonych punktów, tym lepsze warunki do prowadzenia obserwacji astronomicznych.
Na >>>mapie zanieczyszczenia światłem widzimy mapę Polski i bardzo satysfakcjonujący na niej obszar naszego powiatu. Chociaż same Gorlice są oznaczone na czerwono, to już w okolicy Uścia Gorlickiego mapa przybiera kolor zielony, by na południowej części naszego powiatu stać się błękitną. Oznacza to, że właśnie tam może być najciemniej, a co za tym idzie, warunki do wypatrywania spadających gwiazd najlepsze.
Park ciemnego nieba: co to jest?
W Polsce coraz więcej jest rozmaitych akcji, które nakierowane są na ochronę środowiska. Dostrzeganie problemu jakim jest hałas, czy właśnie nadmiar sztucznego światła jest jednak nowe. To powoduje, że inicjatyw ukierunkowanych na ochronę przestrzeni: w tym przypadku przed niepotrzebnym światłem, jest na razie niewiele. W takie noce jak wczorajsza czy dzisiejsza, wszyscy jednak dostrzegają problem. Czyste, ciemne niebo może być wielką wartością, a znaczenie obserwacji astronomicznych wykracza przecież tylko poza zwykłe hobby.
Ze względu na znaczenie ciemnego, czystego nieba w Polsce pojawiły się już dwa pierwsze parki ciemnego nieba:
-
Izerski Park Ciemnego Nieba
-
Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”
To przestrzenie, które mają być zachowane przed ingerencją świetlną człowieka. Ma to znaczenie nie tylko dla obserwacji astronomicznych, które tam są wyjątkowo łatwe. Poszukiwanie plam ciemnego nieba ma także sprzyjać ograniczaniu zmian biologii roślin i zwierząt, które zmieniają swoje zwyczaje ze względu na stałe naświetlenie. O tym, jaki wpływ ma na nas światło przekonujemy się regularnie: komputery, telefony, a później pojawiające się bóle głowy czy bardzo popularne kłopoty ze snem.
A gdzie w naszym regionie Wy będziecie poszukiwać spadających gwiazd?
Napisz komentarz
Komentarze