Tygrzyk paskowany – piękny pająk na polskich łąkach
Jak informują Lasy Państwowe na swojej stronie:
Tygrzyk paskowany to bardzo bliski krewny pająka krzyżaka, jeden z największych i najpiękniejszych pająków w naszym kraju. Pewnie trudno Ci uwierzyć, że pająk może być piękny? A jednak… Samica tygrzyka osiąga długość 25 mm, pokryta jest szczecinką włosków w kolorze srebra, a na jej jaskrawożółtym odwłoku wyraźnie odznaczają się czarne poprzeczne paski. Przypomina wiec trochę ubarwieniem osę. Samiec jest dużo mniejszy i posiada jedynie szarą plamkę na odwłoku.
Tygrzyk paskowany preferuje bardzo konkretne środowisko: wybiera bardzo nasłonecznione, a jednocześnie wilgotne łąki. W swoje sieci łapie m.in. ważki i pasikoniki, nie pogardzi motylami czy pszczołami.
Samice są duże: nawet do 2,5 cm długości, samce są mniej okazałe: do ok. 7 mm długości. Niestety, bardzo często po zakończonych godach stają się posiłkiem dla samicy. Koniec lata to czas godów tygrzyków paskowanych. Jesienią samica składa jaja, z których na wiosnę wylęgają się małe pajączki (zimują w kokonie). To ważne, ponieważ z tego właśnie powodu to właśnie wiosną można spotkać specyficzne „babie lato”, czyli pajączki podróżujące wraz z wiatrem za pomocą wypuszczanej nitki pajęczej.
Jadowity, ale ugryzienie mało prawdopodobne
Jeszcze 10 lat temu był to gatunek objęty całkowitą ochroną, ale rosnąca populacja tygrzyka pozwoliła zdjąć z niego ochronę. Do niedawna spotykany tylko w dwóch miejscach w Polsce – w Galicji i Wielkopolskim Parku Narodowym. Teraz jest spotykany coraz częściej także w innych regionach.
Jak wyjaśniają Lasy Państwowe:
Warto pamiętać, że jest to gatunek jadowity. Jednak działanie jadu nie zagraża zdrowiu, a pająk zachowuje się na tyle łagodnie, że ukąszenie jest bardzo mało prawdopodobne.
W zależności od źródła możemy jednak znaleźć także informacje, które wskazują, że ukąszenie tygrzyka może być bardzo bolesne, bywa porównywane z użądleniem szerszenia. Ze względu na środowisko, które preferuje tygrzyk, spotkanie z nim może być prawdopodobne np. w czasie grzybobrania.
Źródło info: lasy.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze