Na jej oczach rodziły się i upadały imperia
W minioną sobotę (7 sierpnia), setne urodziny obchodziła Pani Maria Boczek, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza w Gorlicach. Z tej okazji wizytę Jubilatce złożyli Starosta Gorlicki Maria Gubała oraz Burmistrz Gorlic Rafał Kukla.
Jaka jest jej recepta na dożycie tak długiego wieku?
Jak mówiła Pani Maria Gubała:
Niewielu z nas ma możliwość obchodzenia setnych urodzin. Sto lat, to czas, który dla większości z nas, zwłaszcza na początku życiowej drogi wydaje się nie do osiągnięcia, to czas, w którym zebrać można mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i radości. Wszystko to było dane Pani przeżyć, cały wiek na naszej gorlickiej ziemi. Tak długie życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń.
Życzenia Jubilatce przesłali Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. Dołączyli do nich również Burmistrz Gorlic Rafał Kukla, Dyrektor DPS Ewa Chłanda i ks. Andrzej Kluz.
Ilu w Polsce żyje stulatków?
Sprawdziliśmy dane aktualne na dzień 31 grudnia 2020 roku. Zgodnie z informacjami GUS osób, które dożyły w Polsce 100 roku życia lub go przekroczyły było prawie 7 tysięcy! Dokładne dane mówią o
- 6882 osobach, które dożyły 100 roku życia lub go przekroczyły, w tym:
- 1571 mężczyznach
- 5311 kobietach.
Długowieczność jest najczęściej domeną mieszkańców miast: tutaj stulatków było łącznie 4849. Na terenach wiejskich liczba osób stuletnich i starszych wynosiła pod koniec 2020 roku 2023.
Liczby te będą z pewnością w najbliższych latach wzrastać. Dość powiedzieć, że zgodnie z przytaczanymi danymi aż 12,5 tys osób dożyło 96 roku życia, ponad 9 tys. 97 roku życia, ponad 6 tys. 98 roku życia, a miano dziewięćdziesięciolatka nosiło niemal 4 tysiące osób.
Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach, GUS
Napisz komentarz
Komentarze