Królewskie miasto
Biecz to niezwykle urokliwe miasto we wschodniej Małopolsce z wieloma cennymi zabytkami tj. Ratusz, Szpital św. Ducha, Kolegiata Bożego Ciała, Kościół OO. Franciszkanów, dawna Synagoga, Muzeum Ziemi Bieckiej, mury i baszty. W mieście niegdyś urzędował Kat – Mistrz Świętej Sprawiedliwości wymierzający kary według średniowiecznego prawa. Dziś także można go spotkać, choć stracić głowę dla Biecza można z wielu innych powodów. www.biecz.pl
Miasteczko Festiwalowe
Na Placu Kromera przy murach zlokalizowane będzie miasteczko festiwalowe w którym na dużym ekranie odbędą się transmisje koncertów, emisje koncertów zeszłorocznych oraz pokazy filmów Andrzeja Wajdy i filmu o Marcinie Kromerze pt. „Polski Liwiusz”.
Przewodnim motywem 7. odsłony Kromer Festival Biecz jest Wspólnota. Słowo to jest aktualne niezależnie od czasów, niezależnie od szerokości geograficznej – ale w czasach niepewności, zapaści w kulturze, izolacji wspólnota staje się pojęciem szczególnie doniosłym. Na podstawowym poziomie rozumiana jako przejaw solidarności, wzajemnego wsparcia czy wprost, zwłaszcza w odniesieniu do święta, jakim jest festiwalowy czas – bycia razem. Biorąc trudne dla muzyków czasy za punkt wyjścia dla programowych i artystycznych rozważań, Kromer Festival Biecz rozpatrzy jednak ten termin w znaczeniu znacząco głębszym.
Po pierwsze, festiwal stawia przed sobą niespotykane dotychczas w jego krótkiej historii wyzwanie – zaprosi do Biecza wyłącznie artystów polskich, by pokazać, że może być wsparciem, że może tę lokalną wspólnotę realizować w sposób najbardziej potrzebny – dając muzykom możliwość występów, obecności w przerwanym drastycznie przez epidemię życiu koncertowym i rynkowym, wreszcie zarobkowania.
Po drugie, dzięki transmisjom internetowym – festiwal będzie realizowany w formie hybrydowej, łączącej występy na żywo z transmisjami w kanałach internetowych festiwalu oraz na antenach współorganizatora i patronów Kromer Festival Biecz 2021 – TVP Kultura i Radia Kraków, wspólnota lokalna stanie się globalną, prowokując jednocześnie do analogicznych rozwiązań w dotkniętych konsekwencjami pandemii krajach.
Tytułowa wspólnota to także wspólnota łącząca cały Stary Kontynent dzięki uniwersalnemu językowi muzyki i gęstej sieci kulturowej oplatającej wszystkie kraje Europy. Sieć ta przez wieki pozwalała na swobodny obieg kompozytorskich idei i tkała wspólny wszystkim ludziom imponujący materiał zwany historią kultury. Efektem tego jest szereg powiązań i wpływów, które odsłoni Kromer Festival Biecz i dzięki któremu zaproszeni na festiwal artyści będą mogli wykonać kompozycje polskie i europejskie osadzone w szerokim kontekście historycznym.
Wyrazem wspólnoty – właściwej nam wszystkim, ale także pokazującej continuum kulturowe – będą także przedsięwzięcia pokazujące obecność dawnych mistrzów w życiu współczesnych kompozytorów i artystów, jak i użycie dawnego instrumentarium w dziełach powstających w wieku XXI. To przedsięwzięcie pokaże Kromer Festival Biecz jako wydarzenie aktualne, mimo że ex definitione poświęcone muzyce dawnych wieków.
Dzięki tej perspektywie w bieckich świątyniach staną obok siebie muzycy grający w zgodzie z dawnymi praktykami wykonawczymi i muzycy grający na instrumentach współczesnych, zaś repertuary części koncertów będą przywoływać słowa Bernarda z Chartres – na ramiona gigantów muzyki wespną się kompozytorzy muzyki nowej, by pokazać publiczności dalszą perspektywę i zobaczyć więcej.
Wydarzenia towarzyszące
Festiwal wzbogacony został o wydarzenia towarzyszące tj. spacery z przewodnikami, warsztaty łucznicze, pokaz rzemiosła katowskiego, wycieczki do atrakcji w regionie, prezentacje lokalnych win oraz produktów kulinarnych i rękodzielniczych regionu. Obiekty turystyczne czynne będą do godziny 22.
Wstęp na koncerty i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny
Koncerty transmitowane będą także poprzez stronę www.kromerfestivalbiecz.pl oraz www.facebook.com/kromerfestivalbiecz
www.facebook.com/kromerfestivalbiecz
materiał nadesłany: www.bck.biecz.pl
Napisz komentarz
Komentarze