Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Zmiana klimatu jest faktem: Bobowa proponuje działania adaptacyjne

Podziel się
Oceń

Na wiele zmian klimatu nie mamy wpływu albo nasz wpływ jest bardzo ograniczony. To, co możemy zrobić, to spróbować się dostosować do tych mian i zabezpieczyć przed zagrożeniami, które generują.

 

W dniu  21 lipca 2021 r. (środa) o godzinie 13:00, w sali obrad Urzędu Miejskiego w Bobowej odbędzie się  Sesja Rady Miejskiej. W proponowanym porządku obraz pojawił się interesujący punkt, który dotyczy uchwały w sprawie przyjęcia >>>Gminnego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Bobowa do 2030 roku.

Brzmi ciekawie? Zdecydowanie takie jest!

 

Po co się adaptować?

Jak czytamy we wstępie do opracowania, które przygotowano w listopadzie 2020r.:

Plan adaptacji ma na celu zmniejszenie podatności (lub zwiększenie odporności) Gminy na ekstremalne zjawiska klimatyczne oraz zwiększenie potencjału do radzenia sobie ze skutkami tych zjawisk i ich pochodnych. Jest też szansą na lepsze urządzenie Gminy, bo gmina odporna to jednocześnie gmina przyjazna dla mieszkańców, łatwa do życia, a także oszczędna - poprzez ograniczenie strat powstałych z powodu zjawisk klimatycznych i racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów.

 

Rozwiązania piękne i genialne w swej prostocie

Kiedy przeczytamy ogólne założenia projektu wydaje się, że wszystko jest oczywiste. Jeśli jednak spojrzymy na dalsze informacje w dokumencie, okazuje się, że proponowane rozwiązania mogą być nie tylko ważne, ale także piękne i niezwykle ciekawe.

 

Przykład?

Błękitno-zielona infrastruktura (BZI). Chodzi tutaj o wszystkie naturalne i półnaturalne elementy krajobrazu, którymi należy wypełnić przestrzeń. Błękitnymi elementami infrastruktury określane się te związane z wodą (np. cieki, stawy, zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe). Jako zielone elementy opisywane są te związane z roślinnością (np. obszary chronione, zdrowe ekosystemy poza obszarami chronionymi, zielone ściany, ogrody deszczowe).

W praktyce są to wszelkie instalacje, które pozwalają nam na utrzymanie wody na danym terenie i zazielenienie obszaru zurbanizowanego. Fontanny, klomby, ale także zielone i błękitne dachy czy systemy pozwalające zachować na dłużej wilgoć w systemach korzeniowych roślin. Jeśli w tym miejscu przypominacie sobie o propozycji stworzenia >>>Zielonego Parkingu, to macie rację: właśnie o taki kierunek zmian chodzi!

 

Ogrody deszczowe, ziołowe zakątki, zielone miasta

W dokumencie przeanalizowane są także pewne dobre praktyki, które mogłyby zostać zaadaptowane do naszego regionu. Wskazane są np. działania związane z budową nowej sieci kanalizacyjnej, tworzeniem zbiorników retencyjnych w przestrzeni miejskiej. Zazwyczaj powiązane są one z tworzeniem miejsc rekreacyjnych i wypoczynkowych w przestrzeni zurbanizowanej. Rozwiązania są też dedykowane mieszkańcom, którzy są zachęcani do zbierania wody deszczowej, tworzenia ogrodów deszczowych i stosowania takiej technologii wykańczania domów i ogrodów, która sprzyja zachowywaniu wilgoci na dłużej. Ciekawa jest propozycja stworzenia w przestrzeni miejskiej ziołowego zakątka. Dobór roślin powoduje, że miejsca takie pachną w wyjątkowy sposób, a dzięki właściwym dla regionu roślinom miododajnym są też schronieniem dla owadów.

 

Jakie rozwiązania pojawią się w przestrzeni dzięki propozycjom z programu adaptacyjnego? Przekonamy się już wkrótce!

 

Źródło info: UM Bobowa, bobowa.pl


Napisz komentarz

Komentarze

PL 16.07.2021 10:53
Proponuję kryć domy słomą a elewacje robić z błota pomieszanego z krowim łajnem (co da zysk energetyczny). Będzie EKO , zielono , brązowo i niebiesko.

Fio 16.07.2021 11:55
A ja proponuję nadal wycinać całą zieleń i rynki miast betonować, bo przecież ślicznie to wygląda. A potem nadchodzi ulewa i w 10 minut miasto pływa

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaZapraszamy na odpoczynek do Willa Promienna w Rabce-Zdroju
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama