W dniu 21 lipca 2021 r. (środa) o godzinie 13:00, w sali obrad Urzędu Miejskiego w Bobowej odbędzie się Sesja Rady Miejskiej. W proponowanym porządku obraz pojawił się interesujący punkt, który dotyczy uchwały w sprawie przyjęcia >>>Gminnego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Bobowa do 2030 roku.
Brzmi ciekawie? Zdecydowanie takie jest!
Po co się adaptować?
Jak czytamy we wstępie do opracowania, które przygotowano w listopadzie 2020r.:
Plan adaptacji ma na celu zmniejszenie podatności (lub zwiększenie odporności) Gminy na ekstremalne zjawiska klimatyczne oraz zwiększenie potencjału do radzenia sobie ze skutkami tych zjawisk i ich pochodnych. Jest też szansą na lepsze urządzenie Gminy, bo gmina odporna to jednocześnie gmina przyjazna dla mieszkańców, łatwa do życia, a także oszczędna - poprzez ograniczenie strat powstałych z powodu zjawisk klimatycznych i racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów.
Rozwiązania piękne i genialne w swej prostocie
Kiedy przeczytamy ogólne założenia projektu wydaje się, że wszystko jest oczywiste. Jeśli jednak spojrzymy na dalsze informacje w dokumencie, okazuje się, że proponowane rozwiązania mogą być nie tylko ważne, ale także piękne i niezwykle ciekawe.
Przykład?
Błękitno-zielona infrastruktura (BZI). Chodzi tutaj o wszystkie naturalne i półnaturalne elementy krajobrazu, którymi należy wypełnić przestrzeń. Błękitnymi elementami infrastruktury określane się te związane z wodą (np. cieki, stawy, zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe). Jako zielone elementy opisywane są te związane z roślinnością (np. obszary chronione, zdrowe ekosystemy poza obszarami chronionymi, zielone ściany, ogrody deszczowe).
W praktyce są to wszelkie instalacje, które pozwalają nam na utrzymanie wody na danym terenie i zazielenienie obszaru zurbanizowanego. Fontanny, klomby, ale także zielone i błękitne dachy czy systemy pozwalające zachować na dłużej wilgoć w systemach korzeniowych roślin. Jeśli w tym miejscu przypominacie sobie o propozycji stworzenia >>>Zielonego Parkingu, to macie rację: właśnie o taki kierunek zmian chodzi!
Ogrody deszczowe, ziołowe zakątki, zielone miasta
W dokumencie przeanalizowane są także pewne dobre praktyki, które mogłyby zostać zaadaptowane do naszego regionu. Wskazane są np. działania związane z budową nowej sieci kanalizacyjnej, tworzeniem zbiorników retencyjnych w przestrzeni miejskiej. Zazwyczaj powiązane są one z tworzeniem miejsc rekreacyjnych i wypoczynkowych w przestrzeni zurbanizowanej. Rozwiązania są też dedykowane mieszkańcom, którzy są zachęcani do zbierania wody deszczowej, tworzenia ogrodów deszczowych i stosowania takiej technologii wykańczania domów i ogrodów, która sprzyja zachowywaniu wilgoci na dłużej. Ciekawa jest propozycja stworzenia w przestrzeni miejskiej ziołowego zakątka. Dobór roślin powoduje, że miejsca takie pachną w wyjątkowy sposób, a dzięki właściwym dla regionu roślinom miododajnym są też schronieniem dla owadów.
Jakie rozwiązania pojawią się w przestrzeni dzięki propozycjom z programu adaptacyjnego? Przekonamy się już wkrótce!
Źródło info: UM Bobowa, bobowa.pl
Napisz komentarz
Komentarze