Jak podaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie:
W obowiązującym w Polsce prawie ochrona przyrody regulowana jest przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. W jej rozumieniu ochrona przyrody polega na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody.
Ww. ustawa wprowadza 10 form ochrony przyrody. Każda z form spełnia inną rolę w polskim systemie ochrony przyrody i służy innym celom, dlatego charakteryzuje się odmiennym reżimem ochronnym oraz zakresem ograniczeń w użytkowaniu. Formy ochrony przyrody tworzą duży i zróżnicowany zespół środków pozwalających realizować ochronę przyrody, powstały w efekcie rozwoju naukowych podstaw ochrony przyrody i jej wieloletniej praktyki.
Rezerwaty przyrody: po co są tworzone?
Rezerwaty to obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Zaliczane są do nich ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze. Chronione są także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Objęcie konkretnego obszaru ochroną, jaka jest właściwa dla rezerwatu następuje poprzez wydanie aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Ile mamy rezerwatów w powiecie gorlickim?
Obecnie w Małopolsce 86 rezerwatów przyrody. Zajmują one łącznie ok. 3522 ha, czyli ok. 0,2% powierzchni całego województwa. Dane aktualne na dzień 28 czerwca 2021r. mówią o tym, że w powiecie gorlickim są zlokalizowane dwa rezerwaty.
Pierwszy z nich to rezerwat Jelenia Góra. Utworzono go w 1984 roku. Jest położony na terenie obrębu ewidencyjnego Szymbark i zajmuje 12,97 ha powierzchni. Jak cel ochrony na terenie tego rezerwatu wskazano:
Zachowanie fragmentu lasu jaworowego ze stanowiskiem paproci języcznika zwyczajnego.
Drugi rezerwat nosi nazwę Kornuty. Jest jeszcze starszy, ponieważ utworzono go w 1953 roku. Położony jest na terenie gminy Sękowa, w obrębach ewidencyjnych Bartne, Bodaki. Zajmuje łącznie 11,90 ha powierzchni. Co wyjątkowego w nim znajdziemy?
Zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i kulturalno-społecznych osobliwego fragmentu płaszczowiny magurskiej w Beskidzie Średnim z fantastycznie ukształtowanymi na skutek erozji skałami.
Napisz komentarz
Komentarze