Drzewa toną w porostach! Czy to oznacza konieczność ich usunięcia?
Rzeczywiście, krótki spacer pozwolił nam potwierdzić twierdzenie naszego Czytelnika: patrząc od strony miejskiego ratusza, szereg drzew z lewej strony ma pnie pokryte niemal w całości barwnymi porostami.
Jeden z przechodniów widząc nasze zainteresowanie drzewami stwierdził, że usunięcie „schorowanych” i nieowocujących drzew może w końcu nastąpi. Pokazał nam przy tym linie, w obrębie których można parkować w pobliżu. W jego opinii usunięcie niektórych z drzew przyniosłoby wiele korzyści, w szczególności dla osób prowadzących tu rozładunki. Poprawne zaparkowanie w jego opinii także bywa tu problemem – usunięcie drzew pozwoliłoby uzyskać dodatkowych kilkadziesiąt centymetrów szerokości, która ułatwiłaby przejazd i parkowanie równoległe.
Porosty bardziej pożądane, niż może się wydawać!
Drzewa w rynku są rzeczywiście porośnięte różnymi typami porostów. Z jednej strony rynku widać to bardziej, z drugiej strony mniej, ale nie mamy wątpliwości, że porosty są tu obecne i różnorodne. Szybkie przypomnienie podstawowych wiadomości z zakresu biologii powoduje, że zamiast wieszczyć usunięcia drzew możemy mieć powód do radości. Porosty są przecież traktowane jako ważne wskaźniki czystości powietrza. Ich obecność nie powoduje choroby drzew, ani nie niszczy ich, za to świadczy o sprzyjających dla rozwoju tych organizmów warunkach. Potrzebują one czystości i ograniczonej liczby zanieczyszczeń.
Dla zainteresowanych serdecznie polecamy elektroniczną publikację o porostach, opublikowaną w serwisie drzewa.org.pl W bezpłatnym e-booku możecie znaleźć bardzo szczegółowe opisy i charakterystykę porostów. Zachęcamy do podjęcia próby samodzielnego zidentyfikowania porostów, które spotykamy na w naszym otoczeniu. Co mówią nam one o jakości powietrza?
>>> Wojciech Fałtynowicz, Porosty. Przewodnik do rozpoznawania gatunków na drzewach przydrożnych
O czystości terenu, na którym żyjemy informuje także Magurski Park Narodowy!
Początek lata to idealny moment na podróże i poszukiwanie czystych, przyjaznych miejsc na wyjazdy. Mamy wiele szczęścia, bo w naszym regionie wcale nie musimy podróżować daleko, by skorzystać z dobrodziejstwa bezpośredniego kontaktu z czystą naturą.
Jak czytamy na profilu FB Magurskiego Parku Narodowego:
W związku z faktem, iż rak szlachetny występuje jedynie w czystych, zasobnych w tlen strumieniach, rzekach i jeziorach, nazywany jest niekiedy „barometrem czystości wody”. Dzisiaj prezentujemy kilka z tych, które zamieszkują magurskie rzeki. A Wam udało się go spotkać?
Napisz komentarz
Komentarze