Jeśli gniazda jeszcze nie ma, sprawa jest dość prosta: zniechęcić jaskółki do zakładania ich w rogach okien. Efekt? Budynki publiczne obwieszone falującymi wstęgami, workami czy reklamówkami. Nie ma znaczenia wygląd tej instalacji odstraszającej, ważny jest efekt: brak gniazd jaskółczych w rogach okien.
Dlaczego nie chcemy jaskółek przy swoich domach?
Jaskółki lubimy jako pożyteczne ptaki, ale ich gniazda traktowane są często jako niepożądane. Zbudowane z gliny i błota brudzą elewacje i okna, czasem uniemożliwiają ich otwieranie czy uchylanie. Zasadniczo decydują jednak względy estetyczne i zanieczyszczenia, które pojawiają się gdy ptaki czyszczą swoje gniazda i załatwiając potrzeby fizjologiczne np. bezpośrednio na parapety, okna czy w obrębie balkonu.
Jak się jednak okazuje, poczucie estetyki nie przeszkadza ostatecznie zdecydować się na obwieszenie domu reklamówkami i workami foliowymi, które uniemożliwiają ptakom osiedlanie się przy konkretnym oknie.
Czy można zniszczyć gniazdo?
W czasie zimy możemy usunąć stare gniazda, a potem powinniśmy uniemożliwić założenie nowych. Jeśli jednak w gnieździe pojawią się już ptaki i przygotowują się do lęgu, gniazda usunąć nam nie wolno. Dużo łatwiej jednak zarządzać przestrzenią przy oknie, jeśli mówimy o domu prywatnym. Sprawa komplikuje się, kiedy w grę wchodzi okno, które ulubiły sobie jaskółki, a położone jest w bloku, którym zarządza spółdzielnia. To, że mieszkańcy bloku lub konkretnego mieszkania lubią jaskółki, a gniazdujące ptaki są dla nich miłymi towarzyszami, nie oznacza, że spółdzielnia podzieli tę opinię.
Jedna z takich spraw poróżniła mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej na Dolnym Śląsku. Na odnowionej elewacji budynku w jednym z okien pojawiły się nowe gniazda jaskółek. Właściciel mieszkania, przy którego oknie ulepiły swoje gniazda oknówki, stwierdził, że chce ich bronić i nie pozwoli na zniszczenie siedlisk tych ptaków. Wielu mieszkańców poparło go, podkreślając to, jak pożyteczne i ładne to zwierzęta. Przeciwko mieszkańcom broniącym jaskółek wystąpili ci, którzy uskarżali się na odchody spadające na chodnik. Podkreślano też fakt, że nowa elewacja powinna pozostać czysta, a obecność ptaków nie pozwoli na długo zachować tego stanu. Spółdzielnia uzyskała więc oficjalną zgodę RDOŚ na usunięcie zamieszkałych gniazd jaskółczych.
Inna sytuacja miała miejsce w Radomiu. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zamieściła na swojej stronie informację o tym, jak w czasie prac budowlanych naruszono gniazda i jakie konsekwencje prawne mogą za to czekać.
(...) w wyniku nieumiejętnie prowadzonych prac remontowych, zniszczono gniazda jaskółki oknówki (...) Sformułowane pod adresem inwestora zarzuty, okazały się niestety zasadne. W części budynku, poddanej pracom dociepleniowym tj. we wnękach balkonowych zauważono ślady po co najmniej 3 gniazdach oknówki, które zostały zniszczone. Ponadto stwierdzono, że otwory na stropodach wykańczane są plastikowymi rurkami uniemożliwiającymi wchodzenie jerzykom do miejsc, które najprawdopodobniej stanowiły ich siedliska. (...)
Osoba zgłaszająca naruszenie prawa przez inwestora, podczas rozmowy telefonicznej poinformowała, że na budynku przed remontem było kilkanaście gniazd oknówek i co rocznie ptaki odbywały tu lęgi. Po przybyciu ekipy robotnicy okleili gniazda folią i po kilku dniach usunęli je, podczas gdy jaskółki latały wokół gniazd, próbując się dostać do środka. Opisane zachowanie ptaków wskazuje, że gniazda były zajęte i były w nich jaja lub pisklęta. Oznacza to, że złamane zostały zakazy ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie zwierząt. (...)
Zniszczenie gniazda jaskółek może być traktowane jako wykroczenie i pociągać za sobą konsekwencje prawne.
Jak odstraszyć ptaki?
Estetyka, która powoduje, że niektórzy nie chcą przy oknie jaskółczych gniazd, nie przeszkadza nam wtedy, gdy ostateczna decyzja brzmi: wieszamy reklamówki! W forach pojawiają się informacje o tym, że jaskółki chętnie wybierają jasne ściany, a od tych ciemnych raczej stronią. Można też zastosować odpowiednie odstraszacze, które zniechęcą ptaki do zakładania gniazd te ptaki, a ich forma będzie bardziej estetyczna.
Źródło info: GDOS
Napisz komentarz
Komentarze