Jakie problemy po szczepieniach zgłaszano dotychczas?
Jak podaje strona rządowa, niepożądany odczyn poszczepienny, czyli NOP to:
Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki (...). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), które wystąpi w określonym czasie po szczepieniu.
Ich zgłaszanie jest obowiązkowe w przypadku każdej szczepionki, także tej przeciwko Covid-19. Dostępny raport związany z NOP po szczepieniach przeciwko koronawirusowi na dzień: 23.05.2021 r.
Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 9171 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 7741 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.
Co zgłaszano na terenie powiatu gorlickiego?
Pośród wszystkich NOP odnaleźliśmy 10 przyporządkowanych do terenu naszego powiatu:
- 21.01.2021 r – mężczyzna – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia
- 22.01.2021 r. – kobieta – temperatura 39,0-39,4 st. C, nudności, spaczone odczucia węchu (czuje dym), bóle mięśniowo stawowe, osłabienie zmuszające do przyjęcia pozycji leżącej. Osoba nie jest hospitalizowana – przebywa w domu
- 28.01.2021 r. – kobieta – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia
- 11.02.2021 r. – kobieta – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia
- 12.02.2021r. – kobieta – temperatura 39,5-39,9 wymioty, ból głowy mięśni i stawów, obrzęk oczodołu, zaczerwienienie i przekrwienie spojówek, kaszel z dusznością i niepokojem, brak apetytu, zawroty głowy nie wymaga hospitalizacji
- 17.02.2021 r. – mężczyzna – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia
- 19.02.2021 r. – mężczyzna – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia
- 4.03.2021 r. – kobieta – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia
- 9.03.2021 r. – kobieta – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia
- 28.03.2021 r. – kobieta – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia
Pełną listę zgłoszonych NOP oraz ich szczegółowe opisy możecie poznać w pliku zamieszczonym >>>TUTAJ
Przedstawione informacje dobrze pokazują to, że większość NOP zgłoszonych po szczepieniu przeciwko Covid-19 ma podobny charakter, opisany jako łagodny. Z tabeli nie wynika jednak, jakim preparatem szczepione były poszczególne osoby, czy przeszły wcześniej zakażenie koronawirusem bądź w jakim były wieku. Jeśli chcemy, bardzo łatwo możemy znaleźć przykłady gwałtownych reakcji poszczepiennych, ze zgonami włącznie. Warto jednak sprawdzić, jaki opis towarzyszy tym najtragiczniejszym informacjom, ponieważ może pojawić się istotna informacja uzupełniająca.
Zdecydowana większość zdarzeń, które miały miejsce po szczepieniach to typowe następstwa szczepień i symptomy przypisywane zakażeniom koronawirusowym. Takie dolegliwości są krótkotrwałe i nie zagrażają życiu.
Jak zgłosić NOP?
Na stronie rządowej znajdujemy pełną informację o tym, jak i kiedy należy zgłosić NOP.
Wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) może zgłosić lekarz lub felczer, który zgłasza ten fakt do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (w ciągu 24 godzin licząc od podejrzenia lub rozpoznania wystąpienia NOP). Z zasady dokonywane jest to za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.
Państwowa Inspekcja Sanitarna weryfikuje kompletność danych zawartych w zgłoszeniu NOP, a w razie konieczności kontaktuje się z lekarzem w celu uzupełnienia brakujących informacji, gromadzi dane epidemiologiczne o występowaniu NOP na podstawie informacji ze zgłoszeń i prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych. Informacje są gromadzone i przekazywane w odpowiednich rejestrach.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, jako krajowa jednostka specjalistyczna w zakresie nadzoru epidemiologicznego – gromadzi, weryfikuje i publikuje dane dotyczące NOP w biuletynach „Szczepienia ochronne w Polsce”.Pełną informację możecie przeczytać >>>TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze