Zachęcamy do obejrzenia pierwszej prezentowanej w tym cyklu cerkwi – cerkiew greckokatolicka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu.
Jest to przepiękny obiekt łemkowski wzniesiony w 1810 roku, a potem przebudowany tak, aby jego plan był zbliżony do krzyża greckiego. Wnętrze cerkwi zdobi zjawiskowa, bogata, przedwojenna polichromia z 1935 roku. Zachwycają w niej również barokowe ołtarze boczne, a także najcenniejszy element wyposażenia cerkwi, czyli neobarokowy ikonostas z przełomu XVIII/XIX wieku.
Serdecznie zapraszamy do podziwiania tej wspaniałej budowli, wpisanej w 1998 roku na listę zabytków.
Kolejna świątynia z listy najwspanialszych drewnianych obiektów to prawosławna cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Wołowcu (dawna cerkiew greckokatolicka).
Cerkiew filialna greckokatolicka Opieki Bogurodzicy leży w jednej z najstarszych wsi łemkowskich – Wołowcu. Została wzniesiona w XVIII wieku jako świątynia parafii greckokatolickiej. Charakterystyka jej budowy to izbicowa wieża oraz trójdzielny układ wnętrza, z prosto zamkniętym prezbiterium, w nawie i babińcu zachowały się fragmenty XIX-wiecznej polichromii ornamentalnej i figuralnej.
Zapraszamy do podziwiania tej nadzwyczajnej drewnianej, zabytkowej budowli.
Napisz komentarz
Komentarze