Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Projekt muzeum przy cmentarzu nr 91: ma być spektakularnie i nowocześnie

Podziel się
Oceń

W końcu projekt z rozmachem: nowoczesny, nietypowy i taki, którego jeszcze w Polsce nie było. Głosy poparcia i pochwały pojawiają się jednak równocześnie z opiniami, które sugerują, że być może idea jest słuszna, ale miejsce należałoby jeszcze przemyśleć.
Projekt muzeum przy cmentarzu nr 91: ma być spektakularnie i nowocześnie

Autor: Fot. haloGorlice

 

Informacja o budowie muzeum I wojny światowej na stoku pod cmentarzem nr 91 może budzić wielkie nadzieje.

UM Gorlice przyznaje:

To projekt, który ma być duży, spektakularny i drogi. Pomysły na to, by na bazie doświadczeń I Wojny Światowej zbudować coś nowego i interesującego dla turystów pojawiały się już od dawna. Koncepcja muzeum nie jest nowa, ale docelowo brano pod uwagę różne możliwości.

Zaprezentowany w niedzielę projekt to efekt dotychczasowych przemyśleń ujęty w artystyczną wizję. Chcielibyśmy wyznaczyć pewien cel, który mógłby zostać zrealizowany w przyszłości. Jeśli mamy wokół czegoś budować narrację dla turystów w naszym regionie, to obok historii przemysłu naftowego, temat wojny jest najważniejszy.

Proponowane przez nas muzeum miałoby być obiektem na wskroś nowoczesnym i całkowicie skomponowanym w istniejące już otoczenie. Projekt zakłada wstępnie możliwość stworzenia kaskadowo ułożonych instalacji. Pozwalałaby one poczuć atmosferę frontu: od wejścia do okopów po dotknięcie działek strzelniczych, takich, jakie funkcjonowały na froncie bitwy pod Gorlicami. Budynek centralny, zamknięty, miałby być wyposażony w bogate sale multimedialne, tak, jak jest to realizowane w najlepszych polskich muzeach, które przyciągają tłumy.

To czym wyróżniałaby się gorlicka propozycja byłaby przede wszystkim tematyka muzeum oraz fakt, że nie byłoby ono tylko obiektem do informowania o historii.

Tutaj historii można by było po prostu doświadczyć wszystkimi zmysłami.

 

Ogromny projekt i wielkie nadzieje pokładane w projekcie to jedno. Pytanie o finansowanie takiego gigantycznego projektu staje się więc w pełni zasadne.

Na razie nie ma mowy o żadnych, choćby szacunkowych kosztach. Nie można też nakreślić żadnej perspektywy czasowej jego realizacji. Już w fazie koncepcji zakładamy jednak, że całość można by realizować etapami. Można mówić o co najmniej trzech fazach powstawania docelowego obiektu. Dzięki temu możliwe byłoby bardziej skuteczne pozyskiwanie funduszy poprzez mniejsze, rozłożone w czasie wydatki.

Miasto Gorlice nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć finansowo takiego projektu, ale chcielibyśmy rozpocząć rozmowę z politykami na szczeblu centralnym właśnie o tym, że doświadczenia I Wojny Światowej nie doczekały się do dziś takiego właśnie monumentu. Kluczowe jest przekonanie władz, że to właśnie w Gorlicach powinno ono powstać. Przedstawiony rysunek możliwego zagospodarowania terenu przy cmentarzu nr 91 jest teraz najbardziej realnym miejscem realizacji przedsięwzięcia.

 

Projekt wydaje się ciekawy w swoich założeniach. Koncepcja zakłada przechodzenie od trudów wojny, zilustrowanych w obszarze muzeum, na cmentarz. Takie pokazanie historii naszego miasta, a zarazem Polski i Europy w czasach I Wojny Światowej, to pomysł na gotowy produkt turystyczny.

Była beczka miodu, ale teraz łyżka dziegciu (a nawet dwie). Pod informacją UM Gorlice o projektowanym muzeum natychmiast zabrali głos inicjatorzy budowy singletracka na górze cmentarnej. Ich wypowiedź nie pozostawia złudzeń: oczekują na wbicie łopaty już dość długo i poddają pod wątpliwość to, czy w ogóle ich pomysł jest po myśli władzy, która proponuje w tym miejscu ustawienie pomnika historii.

Pytanie jest bardzo proste: czy za jakiś czas, zrealizowany w tym miejscu singletrack nie będzie kolidował z koncepcją zorganizowania muzeum? Z jednej strony pojawia się ośrodek rozrywki. Muzeum może zostać jednym z kluczowych miejsc na mapie regionu, które będzie miało na celu zachęcać turystów do odwiedzin w mieście. Czy te dwie koncepcje nie będą ze sobą finalnie kolidowały?

Projekt singletracka jest dla miasta ważny, ponieważ jest wynikiem działania samych obywateli. Został zatwierdzony, przyjęty i zostanie zrealizowany zgodnie z pierwotnymi założeniami. Obecnie trwają uzgodnienia z dostawcą energii, który ma w tym miejscu swoje instalacje.

Muzeum I wojny światowej to na razie koncepcja odległa i w całości uzależniona od możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych.

Zapewniamy że pasjonaci rowerów nie pozostaną pozbawieni singeltracka w Gorlicach

 

Ostatnio głośno wybrzmiała sprawa budowy kolejnego bloku nad istniejącymi budynkami wielorodzinnymi przy ul. Hallera. Także inicjatorzy budowy singletracka musieli szczegółowo wyjaśniać zakres ingerencji w zbocze. Tu zaś widzimy kompleksowy i duży projekt związany z zagospodarowaniem szczytu góry cmentarnej. Czy już teraz można wykluczyć ryzyko geologiczne?

Jeśli zostaną podjęte prace nad budową takiego muzeum i będziemy mieć pewność co do możliwości uzyskania dofinansowania w tym zakresie, to sprawy bezpieczeństwa będą na pierwszym miejscu. Oczywiście konieczne będą badania terenu. Tego rodzaju obiekt jednocześnie spełni funkcję zabezpieczenia terenu zagrożonego osuwiskiem.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Misiek 06.05.2021 17:02
Wojna w której zaborcy tłukli się po głowach, hojnie przelewając krew naszych pradziadów. Śmierć, przemoc, groby - idealny temat na atrakcję turystyczną za grube miliony.

Miś uszatek 07.05.2021 00:30
Najważniejsze to być pierwszym (w Polsce) a temat historyczny więc napewno ważny.

qwet 06.05.2021 15:46
Beskid Niski za progiem a oni chcą kolejny budynek budować "bo turyści" No ja prdl! Nie, turyści NIE przyjadą do muzeum I W.Ś do Gorlic. Jak tak bardzo chcecie marnotrawić pieniądze publiczne to wkomponujcie muzeum w zimie gorlicką czyli zróbcie lokalizacje nawiązujące do tej waszej nieodżałowanej I W.Ś w kilku miejscach na zasadzie wycieczki objazdowej. Taka forma projektu pozwoli turystom podzielić pobyt pomiędzy przyrodę i historię w ciągu kilku wycieczek do różnych miejsc. Za to mieście Gorlice proponuję muzeum chemiczne czyli od ropy po odpady z dawnej rafinerii. Temat baardzo ciekawy dla mieszkańców i nie tylko a eksponatów nawet nie trzeba kopać tylko wystarczy się przejść i trochę spuścić z mauzerów.

Bartek 07.05.2021 00:32
Dobry troll :) ale się mylisz

qwet 07.05.2021 17:23
Czekam z niecierpliwością na informację o obłożeniu tego obiektu, bo nie ulega żadnej wątpliwości, że to popełnią i wtedy zobaczymy kto się myli. Już widzę tę fantastyczną stopę zwrotu z tej "niezbędnej" inwestycji oraz ogólnokrajowe zainteresowanie kolejną wojną światową. Przyroda? NIE Technologia? NIE Wspomnienia bezsensownej ogólnoświatowej rzeźni? OCZYWIŚCIE!

Mario 06.05.2021 12:43
Moim zdaniem muzeum powinno być podzielone na dwie części tematyczne front wschodni i wszystko co działo się w naszej okolicy. Druga część to przedstawienie reszty historii w postaci eksponatów typu repliki broni z tamtego czasu lub dział i czołgów związane np z frontem zachodnim.

KF 06.05.2021 11:30
Super idea,,)

ll 06.05.2021 10:58
PODOBNO do tego nowego muzeum będzie przeniesione muzeum z ul.wąskiej a tam będą rozburzone budynki i bedzie powiekszany parking na wąskiej żeby urzędnicy mieli gdzie parkować

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: Ktoś wie co to jest arena Gorlice? I lepiej do krosna jechać na Chylińską na lotniskoData dodania komentarza: 3.04.2025, 16:09Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: ZoTreść komentarza: Prawie wszystko już było , jest co roku jak zjazd samochodów pokaz laserów a rockowy czwartek szkoda że nie w parku bo bym poszła ja w tym roku podziękuję widziałam prawie wszystko w poprzednich latachData dodania komentarza: 3.04.2025, 13:18Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: PlakatTreść komentarza: Świetnie że choć w te dni w Gorlicach coś się dzieje, od lat poziom utrzymany na solidnym poziomie. "Festiwal Światła" i "Bitwa w Sękowej" to już pozycje obowiązkowe i show. Jednak żeby nie było do końca za kolorowo to plakat promujący wydarzenie to kompletna porażka - wygląda jak by był projektowany przez amatora w paincie. To już drugi rok z fatalnym projektem graficznym promujący najważniejsze wydarzenie w mieście. Szkoda bo takie wydarzenie zasługuje na coś lepszego niż biała strona z kolorowym prostym tekstem.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:07Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: JaTreść komentarza: Jak skoro zawieszka, że do sprzedania wisi jeszcze na bramie?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:29Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego