Do tej pory szpital miał do dyspozycji dwa mniejsze zbiorniki, w których mieściło się około siedmiu ton tlenu. Teraz jeden z nich zostanie zamontowany obok „szpitala na górce”, jako zabezpieczenie tlenowe dla pacjentów z oddziału geriatrycznego, paliatywnego i zakładu opiekuńczo-leczniczego.
Prace związane z rozbudową instalacji tlenowej i przygotowaniem fundamentów pod 20-tonowego olbrzyma przy głównym budynku szpitala zaczęły się już w ubiegłym roku, dlatego sam montaż odbył się bardzo sprawnie. Zbiornik kosztował około 550 tys. złotych.
W najbliższej przyszłości zostaną również zamontowane gniazda tlenowe przy wszystkich łóżkach w szpitalu, przy których do tej pory ich nie było – w sumie około 120 sztuk.
W tej chwili mamy w gorlickim szpitalu 120 łóżek w tak zwanej gotowości covidowej na trzech odcinkach i oiomie. Wczoraj (22 kwietnia) było zajętych 63 łóżek i 12 miejsc respiratorowych. Intensywna tlenoterapia jest bardzo ważnym elementem w leczeniu pacjentów chorych na covid-19, ale tlen medyczny jest wykorzystywany na wszystkich oddziałach naszego szpitala – podkreśla lek. med. Jolanta Malinowska-Pietrachowicz, dyrektor do spraw medycznych gorlickiego szpitala.
Gorlicki szpital jest teraz jednym z najlepiej zabezpieczonych w tlen medyczny lecznic w regionie. To bardzo ważna inwestycja, bo przed pandemią nasz szpital zużywał około 400 do 450 kilogramów tlenu na dobę, a w czasie drugiej fali epidemii było to około 2,5 tony na dobę – mówi Józef Biernat, dyrektor do spraw logistyki gorlickiego szpitala.
Napisz komentarz
Komentarze