Pierwsze szczepionki podano w szpitalu MSWiA w Warszawie w poświąteczną niedzielę (27 grudnia) o godz. 8.30.
? Rozpoczęły się pierwsze szczepienia personelu medycznego w ramach #NarodowyProgramSzczepień. #SzczepimySię pic.twitter.com/O5fnNSWM1z
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020
Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób, najbardziej narażonych na zakażenie. W tzw. etapie 0 szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.
W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.
Pierwsza partia szczepionki firm Pfizer i BioNTech, która dotarła do naszego kraju, podzielona została nie między wszystkie szpitale węzłowe, czyli 509 placówek tego typu, ale między wskazane z tej grupy 72 szpitale.
Do Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu dotarło wczoraj (27 grudnia) 75 dawek szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19. Pierwsze osoby z personelu medycznego, pracującego w szpitalu zostaną zaszczepione w poniedziałek (28 grudnia).
Szpital Specjalistyczny w Gorlicach jest na liście 509 szpitali węzłowych, jednak szczepionka do Gorlic trafi w późniejszym terminie.
? Kto może być zaszczepiony w ramach Grupy 0? #SzczepimySię pic.twitter.com/6GC9O26aVM
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020
Do Małopolski trafiło łącznie blisko 1300 dawek szczepionki przeciwko COVID-19: najwięcej – 825 – do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zaś po 75 dawek do sześciu innych małopolskich placówek (do Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu).
Na liście małopolskich szpitali węzłowych jest łącznie 30 placówek (https://www.gov.pl/web/zdrowie/znamy-szpitale-w-ktorych-bedzie-szczepiony-personel-placowek-medycznych), które szczepionki będą otrzymywać w najbliższym czasie.
Wczoraj blisko 10 tysięcy dawek szczepionki przeciwko COVID-19 trafiło do Polski, a już dziś pierwsze partie dotarły do poszczególnych województw. Wkraczamy w zupełnie nowy, niezwykle wyczekiwany etap walki z koronawirusem. Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, to są przełomowe momenty zarówno dla zdrowia publicznego i indywidualnego, jak i dla polskiej gospodarki. Kompleksowo opracowany i zakładający współpracę szeregu podmiotów oraz instytucji Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 wyznacza drogę powrotu do normalności, jaką znaliśmy przed epidemią. Możemy powiedzieć, że czas zatoczył koło: rok temu koronawirus zbliżał się do naszych drzwi. Nikt z nas nie wiedział, jak bardzo zmieni on nasze codzienne życie. Przeszliśmy bardzo wiele. Polski rząd nie szczędził starań, aby walka z koronawirusem była skuteczna. Dziś, jak chciałoby się rzec, każdy z nas dostaje do ręki sprawdzone narzędzie, dzięki któremu ta walka może się wreszcie skończyć. Tym narzędziem jest szczepionka. Mam nadzieję, że sięgnie po nie jak najwięcej Mieszkańców Małopolski. Od tych indywidualnych decyzji w dużej mierze zależy to, jak będzie wyglądał 2021 rok – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Jeszcze do dziś w ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, jest możliwość zgłaszania się do szczepień personelu podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz aptek. Podmioty zainteresowane proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres skrzynki ePUAP: /szpitalgorlice/SkrytkaESP; adres e-mail: [email protected] lub o jego dostarczenie w formie pisemnej do sekretariatu szpitala do poniedziałku (28 grudnia) do godziny 10. Szczegółowe informacje podane są na stronie internetowej szpitala.
źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/narodowy-program-szczepien-przeciw-covid-19
Napisz komentarz
Komentarze