Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Co z tradycyjną kolędą duszpasterską?

Podziel się
Oceń

Biskup Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej.
Co z tradycyjną kolędą duszpasterską?

Autor: fot. ilustracyjna

 

W instrukcjach przesłanych do parafii 3 grudnia 2020 r. czytamy, że w diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian. W miejsce kolędy biskup rzeszowski zachęca do odprawienia liturgii rodzinnej w domach.

„W najbliższym roku w Diecezji Rzeszowskiej nie odbędzie się wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie” – czytamy w pierwszym punkcie dokumentu.

W dalszej części bp Wątroba zaleca organizację nabożeństw w kościołach dla małych grup parafian oraz odprawienie liturgii rodzinnej przez samych domowników (Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z myślą o liturgii rodzinnej przygotował specjalną broszurę, która będzie rozdawana w kościołach). Jak dodaje ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, organizując nabożeństwa w świątyniach, należy uwzględnić aktualne przepisy państwowe dotyczące liczby osób mogących przebywać w kościołach.

W ostatnim punkcie zaleceń czytamy, że jedynym wyjątkiem, który uzasadnia odwiedziny księdza w domu, jest poświęcenie nowego domu, bądź inna, ważna racja duszpasterska. „To mogą być sytuacje, które wykraczają poza zwykły program kolędy, dotyczą najczęściej osób chorych albo starszych, które same nie mogą przyjść do kościoła, a chciałyby rozwiązać pewne pilne problemy związane z ich przynależnością do Kościoła na poziomie parafialnym, jak i powszechnym” – wyjaśnia ks. Nowak.

Poniżej prezentujemy treść zaleceń:

Zalecenia Biskupa Rzeszowskiego w oparciu o sugestie Kongregacji Księży Dziekanów
 

WIZYTA DUSZPASTERSKA

1. W najbliższym roku w Diecezji Rzeszowskiej nie odbędzie się wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie.

2. Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę Świętą, np. mieszkańców poszczególnych ulic lub części mniejszych miejscowości. Intencją tej Mszy Świętej winna być modlitwa za zaproszonych parafian i zmarłych z ich rodzin.

3. Podczas Mszy Świętej należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Należy także poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła w ich własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów (proszę ogłosić wcześniej, aby wierni przynieśli wodę na takie spotkanie).

4. Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz rozmowę poruszającą bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest także rozdanie broszury wizyty duszpasterskiej, w której jest zamieszczona modlitwa do odmówienia przez parafian w domu.

5. Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

6. Jeżeli parafianie poproszą o poświecenie nowego domu lub będą mieli inną, ważną rację duszpasterską, kapłan, zachowując reżim sanitarny, może udać się tam z wizytą duszpasterską.

Z pasterskim błogosławieństwem
+ Jan Wątroba
Biskup Rzeszowski

Rzeszów, 2 grudnia 2020 r.

 

źródło: diecezja.rzeszow.pl


Napisz komentarz

Komentarze

Vide Cor Meum 07.12.2020 15:18
Kultywowanie tradycji chrześcijańskiej jest jednym z filarów państw Cywilizacji Łacińskiej. Dzięki niej Państwo Polskie wciąż istnieje, dzięki niej Europa przetrwała wiele wieków wojen religijnych z obcymi nam kulturowo nacjami. Nie rozgrzeszam Kościoła bynajmniej, bo zwłaszcza po II Soborze Watykańskim bardzo oddalił się - moim zdaniem - od nauczania Chrystusa, lecz mimo wszystko, naszym zadaniem jest trwanie w wierze i piętnowanie nieakceptowalnych duchowo i moralno-etycznych zachowań księży. Kościół jest nieodłącznym elementem polskiej kultury. Bez niej, popadniemy w chaos jaki obserwujemy na zachodzie Europy. Pozdrawiam.

Olka 07.12.2020 11:33
Po tym co usłyszałam wczoraj od Rydzyka ręce mi opadły

BogaNieMa 06.12.2020 19:26
Niech ***

NSZZ 06.12.2020 17:33
Pamiętam za Prałata Ryby księża sami omijali mieszkania i domy komunistów

Satan 06.12.2020 15:45
Uuuu! Covid odczuje branża kapucynów, biedusia, biedusia. ?

parafianka 06.12.2020 09:08
I bardzo dobrze.. uważam, że Msza św jest ważniejsza od tak zwanej wizyty księdza..nie mam absolutnie nic przeciwko księżom, ale dla mnie jest to krępująca sytuacja, kiedy nie wiem o czym mówić i toczy się zdawkowa rozmowa o niczym

Kris 06.12.2020 15:59
Wszystko zależy od horyzontów myślowych. Jak są szerokie to temat łatwo znaleźć. Najlepiej porozmawiać o rzeczach które interesują obie strony. W przypadku księdza będą to tematy o parafii i kościele czyli całej społeczności braci i sióstr. Można porozmawiać np o upiększeniu liturgii, o kwiatach, o czystości kościoła, o pracach porządkowych, o scholi, o instrumentach używanych podczas liturgii, o cmentarzu parafialnym, o inwestycjach które czekają parafię np naprawa dachu, remont organów, o renowacji dzwonów, można porozmawiać o Piśmie Świętym, o jakiś fragmentach pisma których się nie rozumie itp itd. Tematów na kilka godzin rozmowy

adam1 05.12.2020 22:31
Moim zdaniem gdy ksiądz przychodzi z wizytą na 5 minut to nie ma to sensu. Chętnie porozmawiam z kapłanem ale dłużej, co najmniej godzinę i wtedy możemy poruszyć ważne tematy. Czyli kolęda powinna być rzadziej ( nie w każdym roku), dłużej (nie 5 minut) i u parafian , którzy wyraźnie sobie tego życzą.

~~~~ja 06.12.2020 07:02
Jest pewna różnica, bo to KK pewnie należysz (i jak coś to pretensje do rodziców o to, że na chrzcie założyli ci subskrypcję z której ewentualnie możesz zrezygnować) a do Jehowy raczej nie. Dłuższa wizyta? Co za problem zawsze możesz porozmawiać z księdzem nawet zaprosić go do domu i wcale nie musi się to wiązać z kopertą.

Manuel 05.12.2020 20:31
Zgadzam się z tym. Nikt mnie do tego nie zmusza. Ale Świadków Jehowy Też nie muszę wpuszczać, ale wolałbym żeby do mnie nie przychodzili.

Lachim 05.12.2020 18:29
Miejmy nadzieję się urwie i tak zostanie, bo to ksiądz jest dla ludzi nie ludzie dla księdza jak to myślą i postępują proboszczowie zwłaszcza jeden z nich...

70+ 05.12.2020 18:04
Bardzo dobrze, nie będą roznosić zarazy po domach.

bidon 05.12.2020 17:44
Ministrantom to niech ksiądz zapłaci. Ma z czego.

Grażyna 05.12.2020 15:58
I bardzo dobrze,oby tak zostało. Tylko nowo wybudowane domy poświęcać. To się chwali. Szkoda tylko ministrantów,bo cały rok służą do mszy,czekają na kolędę,że sobie grosza uzbierać. Wiem,że niektórzy mnie zlinczują,ale takie jest moje zdanie i wolno mi tak myśleć.

Polak 05.12.2020 17:22
Zgadzam się z tym. Aczkolwiek pamiętam czasu, gdzie ministranci szeroko się uśmiechali, kiedy dostali garść cukierków :)

X 05.12.2020 17:46
Wolno ci myslec. Ale pieniedzy nie musisz dawac i ksiedza tez przyjmowac nie musisz. Nikt Cię do tego nie zmusza. Wszystko w wolnosci.

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: Ktoś wie co to jest arena Gorlice? I lepiej do krosna jechać na Chylińską na lotniskoData dodania komentarza: 3.04.2025, 16:09Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: ZoTreść komentarza: Prawie wszystko już było , jest co roku jak zjazd samochodów pokaz laserów a rockowy czwartek szkoda że nie w parku bo bym poszła ja w tym roku podziękuję widziałam prawie wszystko w poprzednich latachData dodania komentarza: 3.04.2025, 13:18Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: PlakatTreść komentarza: Świetnie że choć w te dni w Gorlicach coś się dzieje, od lat poziom utrzymany na solidnym poziomie. "Festiwal Światła" i "Bitwa w Sękowej" to już pozycje obowiązkowe i show. Jednak żeby nie było do końca za kolorowo to plakat promujący wydarzenie to kompletna porażka - wygląda jak by był projektowany przez amatora w paincie. To już drugi rok z fatalnym projektem graficznym promujący najważniejsze wydarzenie w mieście. Szkoda bo takie wydarzenie zasługuje na coś lepszego niż biała strona z kolorowym prostym tekstem.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:07Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: JaTreść komentarza: Jak skoro zawieszka, że do sprzedania wisi jeszcze na bramie?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:29Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12