Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

„Tradycja zamknięta w kłosach”

Podziel się
Oceń

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej pragnie poinformować, że właśnie dobiegła końca realizacja projektu „Tradycja zamknięta w kłosach”, dofinansowanego ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Ministra „Kultura ludowa i tradycyjna”.
„Tradycja zamknięta w kłosach”

Autor: Fot. ilustracyjne/pixabay

 

W ramach zadania zorganizowano szereg działań mających na celu stworzenie możliwości poznania tradycyjnej kultury ludowej, żywej i ciągle jeszcze obecnej na terenie Gminy Łużna, a także podtrzymywanie, kultywowanie i przekazywanie lokalnych tradycji i obrzędów oraz zwiększenie zainteresowania mieszkańców czynnym uczestnictwem w kulturze. Dzięki prowadzonym warsztatom i pokazom udało się spopularyzować lokalną twórczość muzyczną, taneczną, zdobniczą, rękodzielniczą, i kulinarną. Działania projektowe przyczyniły się także do wzrostu zainteresowania wykonywaniem tradycyjnej muzyki ludowej, oraz tańca regionalnego. Pomimo ogromnych utrudnień związanych z trwającym stanem epidemii realizatorom udało się osiągnąć wszystkie zaplanowane rezultaty.

W każdym z sołectw z leżących na terenie gminy Łużna - Łużnej, Szalowej, Mszance, Biesnej i Woli Łużańskiej przeprowadzono warsztaty tradycyjnego wykonywania wieńców dożynkowych. Były one prowadzone przez osoby zamieszkałe w tych sołectwach, mające ogromną wiedzę i doświadczenie co do użytych technik i materiałów. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Niestety z uwagi na stan epidemii wiele osób zrezygnowało z udziału lub wzięło w nich udział w ograniczonym zakresie. Jednak pomimo tych utrudnień w warsztatach uczestniczyło 48 osób.

Dla chętnych, posiadających uzdolnienia muzyczne oraz zainteresowane wykonywaniem tradycyjnej muzyki ludowej zorganizowano warsztaty mające na celu naukę gry melodii ludowych na skrzypcach, klarnecie, trąbce i basach. Uczestnicy poznali charakterystyczny sposób interpretacji poszczególnych oraz technikę gry ludowej, właściwą dla każdego instrumentu. Warsztaty muzyczne podzielono na dwie części – indywidualne i zbiorowe. Instruktor, pracując indywidualnie z każdym muzykiem starał się zaznajomić go z repertuarem oraz techniką gry na danym instrumencie. Poświęcono na to 60 godzin nauki. Drugą część w wymiarze 70 godz. stanowiły warsztaty zbiorowe mające na celu naukę gry zbiorowej w kapeli ludowej oraz poznanie roli poszczególnych instrumentów w niej grających. Łącznie przeprowadzono 130 godz. warsztatów muzycznych, w których udział wzięło 12 osób.

 

Dla osób zainteresowanych tańcem regionalnym zorganizowano warsztaty tańca ludowego w wymiarze 70 godzin. Z powodu ograniczeń epidemicznych uczestnicy w czasie jej największego nasilenia ćwiczyli kroki poszczególnych tańców indywidualne, natomiast w okresie poluzowania obostrzeń zajęcia odbywały się w parach i małych grupach. W czasie warsztatów uczestnicy uczyli się także tańców zbiorowych wykonywanych w formie autentycznych układów tanecznych takich jak „Drobny”, „Polka mazurka”, „Uciekany”, „Suwiec” czy „Zachodni”. Pomimo utrudnień w zajęciach tanecznych udział wzięło łącznie 12 osób.

W dniu 15 sierpnia w sołectwach gminy tj. w Łużnej, Mszance, Biesnej oraz Woli Łużańskiej zorganizowano uroczyste obchody Święta Plonów pod wspólną nazwą "Tradycja zamknięta w kłosach". Pierwotnie centralne obchody Święta zaplanowano w Łużnej. Niestety z uwagi na ograniczenia związane ze stanem epidemii Organizatorzy byli zmuszeni do zmiany formuły wydarzenia. Prezentacje poszczególnych wieńców oraz degustacje potraw regionalnych odbyły się osobno w Łużnej, Woli Łużańskiej, Mszanki oraz z Biesnej. Podczas planowanej imprezy finałowej miał się odbyć występ uczestników warsztatów tanecznych i muzycznych jednak z uwagi na ograniczenia epidemiczne został on zarejestrowany w formie materiału wideo i umieszczony na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej pod adresem www.gok.luzna.pl. Serdecznie zapraszamy do oglądania, ponieważ znajdują się tam relacje z uroczystości dożynkowych w poszczególnych miejscowościach gminy Łużna.

Na zakończenie Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w powstanie projektu – Wójtowi gminy Panu Mariuszowi Tarsie oraz Pani Annie Górskiej, a także osobom realizującym jego poszczególne elementy – prowadzącym warsztaty taneczne i muzyczne, instruktorom Pani Renacie Tarsie oraz Janowi Wypaskowi.

Serdecznie podziękowania skierowane są także do Stowarzyszeń z Łużnej, Szalowej, Mszanki, Biesnej i Woli Łużańskiej oraz do druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z tych miejscowości za przeprowadzenie warsztatów tradycyjnego wykonywania wieńców dożynkowych, przygotowanie wieńców, korowodów i obrzędów dożynkowy czy degustacji potraw regionalnych. Jednak najserdeczniejsze podziękowania należą się uczestnikom warsztatów, którzy pomimo ogromnych utrudnień zechcieli wziąć udział w realizacji projektu. Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze wiele okazji, aby wspólnie realizować podobne zadania, których celem jest zachowanie tradycji, a także rozwój kulturalny gminy Łużna.

 

Zadanie pn. „Tradycja zamknięta w kłosach”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Założyłem profil w placówce. Pani z informacji bardzo miłaData dodania komentarza: 21.11.2024, 20:45Źródło komentarza: eKRUS w służbie rolnikom. Co możesz tam załatwić przez internet? [FOTO]Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”