Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego codziennie pojawiają się aktualne informacje związane z warunkami na trasach, utrudnieniami i obowiązującymi zakazami. Widzimy tam m.in informację o zamknięciu szlaków:
- Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
- Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej z przyczyn technicznych została zamknięta do końca sezonu 2020r.
- Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku (w obie strony).
Co więcej, pojawiają się zalecenia związane z ograniczaniem kontaktu z innymi turystami. Dodatkowe ograniczenia i obostrzenia pojawiają się także w schroniskach. Jak podaje TPN, szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane. Te problemy są jednak dość symboliczne, można mówić po prostu o pewnych utrudnieniach w porównaniu do informacji, którą dostaliśmy kilka dni temu.
Ferie wspólne dla wszystkich województw od 4 do 17 stycznia 2021
Teoretycznie nauka zdalna ma trać do świąt. w praktyce, dzieci i młodzież muszą pozostać pod opieką rodziców i opiekunów do połowy stycznia. Przesunięty i wspólny dla wszystkich województw termin ferii zimowych ma być skutecznym hamulcem dla rozprzestrzeniającego się wirusa. Trwają negocjacje przedstawicieli branży turystycznej, która mówi wprost: takie rozwiązanie zniszczy wiele przedsiębiorstw, które już teraz ledwie wiążą koniec z końcem.
Skumulowanie terminu ferii dla wszystkich w dniach 4-17 stycznia ma spowodować, że ruch turystyczny zostanie fizycznie ograniczony. Deklaracje rządu, który zapewnia, że zadba o branżę turystyczną są jednak poddawane pod wątpliwość: jakie rozwiązania są możliwe, skoro odcina się im możliwość świadczenia usług w kluczowym dla zarobku sezonie? Czy nie jest możliwe wprowadzenie konkretnych rozwiązań zapobiegawczych czy też dodatkowego reżimu sanitarnego, ale stworzenie minimalnej przestrzeni do realizowania świadczeń i usług?
Podkreślany jest w szczególności fakt, że w czasie ferii znaczna część aktywności sprowadza się do wypoczynku na świeżym powietrzu. Utrzymanie reżimu sanitarnego, dystansu czy ograniczanie spotkań jest w takiej sytuacji zdecydowanie łatwiejsze, niż np. w przypadku galerii handlowych.
Chociaż wypoczynek na świeżym powietrzu jest możliwy, wielu bije na alarm: bez aktywnego ruchu turystycznego, możliwości sprzedawania usług hotelowych, restauracyjnych czy związanych z uprawianiem sportów zimowych, wielu przedsiębiorców poniesie ogromne straty. Nawet słaby sezon jest lepszy niż roczna przerwa w pracy. Chociaż obecne informacje w tym zakresie nie są dobre, wielu podkreśla, że być może jest jeszcze nadzieja na zmianę, a przynajmniej załagodzenie niektórych rządowych obostrzeń.
Napisz komentarz
Komentarze