Początek: 14 listopada (dziś) o godz. 11.00 >>> wydarzenie on-line (player pod artykułem)
Śmierć w czasie pandemii koronawirusa stała się czymś codziennym, namacalnym. A jednak wydaje się, że - zwłaszcza w mediach - ukrywamy ją za parawanem liczb dotyczących kolejnych rekordów zakażeń, dostępnych (lub nie) respiratorów czy szpitalnych łóżek.
Dlaczego boimy się mówić o śmierci? Jak o niej rozmawiać - z umierającym, z bliskimi? Czy można się do śmierci przygotować? Czy śmierć da się oswoić? I czy można się z nią pogodzić?
Z tymi pytaniami zmagała się Mira Marcinów w przełamującej tabu śmierci książce "Bezmatek". Jakie kwestie pozostały bez odpowiedzi?
Mira Marcinów - filozofka, pisarka, doktorka psychologii, autorka czterech książek, m.in. „Historii polskiego szaleństwa”, za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej (2019) oraz prozy: „Bezmatek” (Wydawnictwo Czarne).
Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Współzałożycielka i dyrektorka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej oraz prezeska Fundacji IFiS PAN. Laureatka Nagrody Premiera za rozprawę doktorską i stypendium naukowego dla wybitnych młodych naukowców. Finalistka Nagród Naukowych „Polityki” (2019). Twórczyni „Radia Głosy” i performance’ów o zabarwieniu psychiatrycznym. Pisze eseje o melancholii i teorii szaleństwa oraz ekfrazy sztuki współczesnej.
„Bezmatek” to brutalna opowieść o pragnieniu życia i ucieczce od umierania oraz historia wielkiej, szalonej i zachłannej miłości, jaka może wydarzyć się tylko między matką a córką (opis ze strony Wydawnictwa Czarne).
Spotkanie poprowadzi Joanna Żarnoch-Chudzińska (Gazeta Wyborcza Łódź).
Arena 5 Sobota 11.00-11.45 from HD HOUSE on Vimeo.
Napisz komentarz
Komentarze