W ramach projektu organizowano działania edukacyjne służące zaspokojeniu potrzeb społeczności lokalnej i propagujące walory kulturowe Ziemi Gorlickiej. Celem zadania było upowszechnianie wartości dziedzictwa kulturowego naszej Małej Ojczyzny oraz wzmacnianie tożsamości kulturowej jej mieszkańców.
Zadanie miało na celu integrację ludzi i rozbudzanie zainteresowań tradycją i kulturą regionu oraz dało możliwość rozwijania nowych umiejętności: tanecznych, teatralnych, muzycznych i innych. Było też atrakcyjną formą integracji i aktywizacji. Cel ten został osiągnięty poprzez projekty warsztatowe, edukacyjne i artystyczne, jak również zwiększenie dostępności uczestników do wysokiej jakości oferty kulturalnej dotyczącej dziedzictwa kulturowego Ziemi Gorlickiej.
Zorganizowane wydarzenia kulturalne w ramach projektu:
Przeprowadzono warsztaty związane z tradycjami i dziedzictwem kulturowym Ziemi Gorlickiej dla uczniów. Dzieci poznawały gwarę Sędziszowian i Siedliszczan sprzed kilkudziesięciu lat. Wzbogacały mowę przez poznanie archaizmów. Celem warsztatów było też poznanie codziennych zajęć, trosk i form spędzania czasu naszych dziadów poprzez odgrywanie scenek z ich codziennego życia. Dzieci zapoznawały się z misterną pracą związaną z robieniem koronek i projektowały własne wzory.
Odbyły się również warsztaty z dziedzictwa kulturowego w szymbarskim skansenie, a w restauracji w Zagórzanach warsztaty kulinarne przybliżające tradycyjne dania kuchni galicyjskiej na Ziemi Gorlickiej.
Uczestnicy projektu zapoznawali się ze sposobami przygotowywania potraw, dekorowania stołów w dawnej Galicji. Dawne zwyczaje związane z przygotowywaniem świąt, uroczystości rodzinnych i innych to również nasze lokalne dziedzictwo kulturowe.
Przeprowadzono promocję bobowskiej koronki klockowej w ramach zajęć o zwyczajach i tradycjach regionu bobowskiego.
Zainteresowani bobowską koronką uczniowie mogli poznać podstawowe narzędzia i podstawowe zasady tworzenia koronki klockowej. Misterna i interesująca, należy do najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego z naszego regionu.
Uczestnicy projektu wzięli udział w całodniowej edukacyjno-integracyjnej wycieczce z elementami warsztatów. Odwiedzili – cerkiew w Kwiatoniu, Owczarach, kościółek w Binarowej i Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach.
W czasie kolejnej wycieczki uczestnicy zwiedzili synagogę w Bobowej, cerkiew w Bartnem, kościółek w Sękowej i muzeum w Bieczu poznając kulturę, zwyczaje, życie Pogórzan, Łemków i Żydów.
Spotkanie podsumowujące projekt odbyło się w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Reca w Siedliskach. Dzieci przedstawiały mini scenki teatralne i muzyczne z wykorzystaniem gwary regionu. Na zakończenie projektu uczniowie aktywnie uczestniczący w zajęciach otrzymali drobne upominki regionalne.
Napisz komentarz
Komentarze