Publikujemy stanowisko Starosty Gorlickiego w sprawie pozwoleń na budowę zbiorników retencyjnych w związku z Programem Moja Woda.
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Gorlicach:
W związku z naborem do programu Moja Woda oraz wątpliwościami w sprawie konieczności występowania o pozwolenie na budowę zbiorników retencyjnych, informujemy:
Starosta Gorlicki stoi na stanowisku, iż budowa bezodpływowego zbiornika na deszczówkę o pojemności do 10 m3 nie wymaga pozwolenia na budowę. Ponadto, mając na względzie przepisy art. 29 i 30 Prawa budowlanego należy przyjąć, iż budowa takiego zbiornika nie wymaga, co do zasady zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Jak dalej informuje Starostwo: powyższe dotyczy budynków niskich tj. do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie (źródło: Dz.U.2019.0.1065). W przypadku budynku innego niż niski, gdy istnieje kanalizacja deszczowa, właściciel budynku nie będzie miał możliwości odprowadzenia wód opadowych do zbiorników retencyjnych lub dołów chłonnych.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie prowadzi nabór na listę rezerwową programu Moja Woda. Ma to związek z bardzo dużym zainteresowaniem programem i wyczerpaniem środków na ten cel. Ministerstwo Klimatu planuje zwiększenie środków na Program Moja Woda.
Na stronie WFOŚ czytamy:
Program priorytetowy „Moja woda” jest skierowany do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z uwzględnieniem domów nowo budowanych z kompletnym systemem orynnowania dachu (uwaga: na dzień składania dokumentów rozliczeniowych wymagane będzie potwierdzenie uzyskania pozwolenia na użytkowanie).
Finansowanie obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.
Można więc starać się o fundusze na:
- przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
- instalacja rozsączająca,
- zbiornik retencyjny szczelny lub infiltracyjny
– zbiornik retencyjny nadziemny otwarty od 2 m3 pojemności,
– zbiornik retencyjny nadziemny zamknięty od 1 m3 pojemności (w przypadku zbiorników o pojemności mniejszej niż 2 m3 wymagane jest aby w ramach dofinansowania zostały zakupione minimum 2 szt.),
– zbiornik retencyjny podziemny zamknięty od 2 m3 pojemności,
elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.
Dofinansowanie ma postać dotacji w wysokości do 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 000 zł.
Nabór wniosków ma charakter ciągły w okresie od 1 lipca 2020 r. do 31 maja 2024 r. lub do czasu rozdysponowania puli środków.
Okres kwalifikowalności kosztów od 01.06.2020 r. do 30.06.2024 r. ale zadanie nie może być zakończone przed datą złożenia wniosku.
Wniosek należy złożyć zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.
Więcej informacji na temat projektu i możliwości włączenia się w niego znajdziecie >>>TUTAJ.
źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze