Co jest więc rzeczywistą przyczyną, tej bezprecedensowej, wręcz groteskowej sytuacji?
Czyżby nadal były wątpliwości natury prawnej?
Z pewnością nie!
Wojewoda Małopolski stwierdził bowiem, że ...przerwa nie powinna trwać zbyt długo, aby możliwym było procedowanie przyjętego porządku obrad w rozsądnym terminie. Wezwał też kolejno Przewodniczącego do wskazania terminu, w którym obrady zostaną wznowione.
A jaka jest rzeczywistość na dziś?
Na sesji 28 maja 2020 roku Przewodniczący ogłaszając przerwę, zapowiedział jej wznowienie w następnym tygodniu.
W piśmie do Starosty z 26 czerwca 2020 roku oświadczył, że wznowienie sesji nastąpi po wyjaśnieniu wątpliwości natury prawnej (wątpliwości te rozwiał Wojewoda, dając wykładnię prawną 1 lipca 2020 roku!).
Zarówno Zarząd Powiatu, jak i większość Radnych zwracali się kilkukrotnie z wnioskami i żądaniami wznowienia obrad przerwanej sesji oraz podjęcia prac nad przygotowaniem kolejnej, która w myśl planu pracy Rady przypadała na koniec czerwca.
Odpowiedzią Przewodniczącego Waląga było jedynie lekceważące milczenie...
Dopiero 5 sierpnia 2020 roku w wypowiedzi na portalu internetowym zechciał stwierdzić: jestem skłonny wznowić Sesję w każdej chwili, wskazując jednocześnie, że wnioskujący radni: nie dają mi najmniejszej nawet szansy, bym zgodnie z obowiązującym obecnie regulaminem rady mógł prowadzić obrady.
I tu podkreślam z całą mocą: to nieprawda!
Proponowane dotąd przez Zarząd i Radnych rozwiązania proceduralne zmierzające do przekształcenia obrad sesji z trybu zdalnego w tryb stacjonarny, nie spotkały się z negacją Nadzoru Prawnego Wojewody. Pomimo tego, wychodząc naprzeciw stanowisku Przewodniczącego, który twierdzi, że Sesja nadal musi mieć formę zdalną – Zarząd Powiatu 6 sierpnia 2020 roku wniósł kolejny raz o wznowienie 12 sierpnia 2020 roku obrad przerwanej sesji właśnie w trybie zdalnym. Wniosek ten poparty został przez większość w liczbie 13 Radnych, którzy zażądali zajęcia przez Przewodniczącego stanowiska do dnia następnego.
I znów milczenie
Dokąd zatem Mieszkańcy mają czekać na wznowienie pracy przez ich organ przedstawicielski?
Przecież do szybkiego podjęcia są wiążące dla miejscowej społeczności decyzje, od których zależy między innymi czy w Szpitalu będzie nadal funkcjonować jedyna w powiecie całodobowa Apteka, czy Szpital powiatowy uzyskiwać będzie z tego tytułu dochód w wysokości kilkuset tysięcy w roku, czy pracę straci 10 farmaceutów, czy wreszcie uzdolnieni uczniowie naszych szkół otrzymają stypendia?
Są też do nadrobienia inne ważne tematy, gdzie Rada Powiatu ma dokonać oceny sytuacji ekonomicznej gorlickiego Szpitala, czy przeprowadzić debatę publiczną nad Raportem o stanie Powiatu.
Kiedy to nadrobić?
A przecież wkrótce najwyższy czas, by podjąć prace nad przygotowaniem trudnego budżetu dla powiatu na 2021 rok.
W tym stanie rzeczy apelujemy i oczekujemy od Przewodniczącego Rady Mirosława Waląga: NATYCHMIASTOWEGO wznowienia zerwanych obrad i przeprowadzenia w myśl proponowanego przez Zarząd i większość Radnych porządku, uwzględniającego wszystkie niezbędne do załatwienia zaległe sprawy. Żądamy tym samym wywiązania się z podstawowych i tak naprawdę jedynych powinności, jakie ciążą na Przewodniczącym Rady Powiatu, a tym samym umożliwienia pracy innym Radnym właściwie pojmującym swoje zobowiązania wobec Mieszkańców powiatowej wspólnoty.
W imieniu 13 Radnych Powiatu Gorlickiego,
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu
Jan Morańda
Napisz komentarz
Komentarze