W ubiegłym tygodniu pojawiły się pierwsze oficjalne informacje o tym, jakie działania podejmuje MEN, by właściwie przygotować się do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego. Chociaż wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i samego Ministerstwa Edukacji Narodowej są nadal dopracowywane, to pierwsze decyzje zostały już podjęte.
Po pierwsze: uczniowie wracają do szkół. Głównych obszarem przyszłych regulacji będzie określenie tego, w jaki sposób zaproponować rozwiązania sanitarne, prawne i organizacyjne, by nauka przebiegała w bezpiecznych warunkach. Wszystko ma być przygotowane w taki sposób, by minimalizować ryzyko zakażeń, a w sytuacji pojawienia się ogniska Covid-19 odpowiednio szybko można było podjąć reakcję.
Po drugie: edukacja elastyczna. MEN chce zaproponować takie rozwiązania, które pozwolą na wprowadzanie edukacji mieszanej: odbywającej się bezpośrednio, jak i w sposób zdalny. W sytuacji zagrożenia zarażenia Covid-19 w szkołach i placówkach, dyrektorzy będą mogli samodzielnie podejmować decyzję o przejściu na zdalny tryb nauczania.
Po trzecie: konkrety. Wytyczne zawierają zalecenia o różnym stopniu szczegółowości dotyczące m.in. organizacji zajęć w szkole, wydawania posiłków, utrzymywania higieny, czyszczenia i dezynfekcją przestrzeni szkolnej. Szczególnie ważne są też wytyczne związane z postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.
Klucz do sukcesu: bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny. W szczególności ważne ma być częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń.
Za 3 tygodnie rozpoczyna się kolejny rok szkolny i kolejny rok edukacji przedszkolnej - jak w praktyce będzie wyglądała praca tych instytucji w nowym reżimie?
Przedszkole nr 3 w Gorlicach jako jedno z pierwszych zamieściło na swojej stronie internetowej wewnętrzną procedurę związaną z warunkami przyjęcia Dziecka pod opiekę przedszkola. Podobne standardy obowiązywały w wielu szkołach i przedszkolach już od marca. Przyjmowanie dzieci przy wejściu do ośrodka, usunięcie znacznej części zabawek, ograniczanie bezpośrednich kontaktów między dziećmi: to jedne z najczęściej stosowanych metod ograniczania ryzyka zakażeń.
W zakresie obowiązków rodzica pojawia się m.in. obowiązek przyprowadzania wyłącznie zdrowego dziecka do przedszkola. W przypadku przyprowadzania dziecka chorego przedszkole tak jak zawsze to było, może odmówić zgody na przyjęcie go pod opiekę. Należy jednak spodziewać się, że w przeciwieństwie do lat ubiegłych, reżim w tym zakresie będzie dużo bardziej ścisły i dzieci kaszlące lub z katarem także nie będą mogły wejść do przedszkola.
Konieczność utrzymania dystansu pomiędzy rodzicami oczekującymi przed wejściem do przedszkola min 1,5-2 m. To zalecenie pojawia się niemal we wszystkich miejscach publicznych, ale respektowanie tego nakazu pozostawia wiele do życzenia. W przypadku przedszkoli ścisłe przestrzeganie tego nakazu z pewnością będzie sprawiał wiele praktycznych trudności, szczególnie w porannych "godzinach szczytu" pod szkołami i przedszkolami. Czy powakacyjne spotkania dzieci w przedszkolu będą sprzyjać zachowaniu dystansu w takiej sytuacji?
Absolutnie zakazane jest przyprowadzanie dziecka z domów i mieszkań, w których przebywa osoba lub osoby objęte kwarantanną, lub izolowane. Chociaż wydaje się to oczywiste należy zastanowić się, jakimi środkami będą faktycznie dysponować nauczyciele i opiekunowie przedszkola w takich sytuacjach. Z punktu widzenia prawa, jeśli dziecko imiennie nie jest objęte kwarantanną, zachowuje pełnię możliwości poruszania się, przemieszczania i może przebywać w placówkach edukacyjnych. Policja nie ma zaś w chwili obecnej uprawnień do przekazywania dyrektorom szkół i przedszkoli informacji o tym, że ktoś z rodziny jest objęty izolacją lub kwarantanną. Jeśli sytuacja nie dotyczy samego dziecka, nie ma możliwości ograniczenia mu prawa do pobytu w przedszkolu.
W zakresie obowiązków rodzica jest także aktywne uczenie dziecka zasad higieny osobistej, w szczególności przypominanie o myciu rąk, ograniczanie dotykania twarzy, ust nosa. Zachowanie pełnej higieny w warunkach przedszkolnych bywa jednak bardzo dużym wyzwaniem, zwłaszcza wtedy, gdy liczba opiekunów jest ograniczona do 1 osoby. Zakaz podawania ręki na powitanie wydaje się także mało realny do utrzymania na dłuższą metę.
Jak jednak w praktyce może wyglądać respektowanie nakazów i zakazów związanych z utrzymaniem higieny uczniów i przedszkolaków?
Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości związane z organizacją najbliższego roku szkolnego, piszcie o tym w komentarzach! Postaramy się uzyskać odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania u dyrekcji szkół, przedszkoli i przedstawicieli władz lokalnych!
źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Miejski Zespół Szkół nr 4
Napisz komentarz
Komentarze