Relację z działań mających na celu wywóz odpadów zdał burmistrz Gorlic, który między innymi potwierdził fakt ubiegania się o przyznanie na ten cel dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Stosowny wniosek został złożony w grudniu 2019 roku i do dzisiaj nie został rozpatrzony.
Podczas dyskusji wielokrotnie podkreślano, że działalność na terenie rafinerii kolejnych właścicieli doprowadziła do sytuacji krytycznej, z którą lokalne samorządy nie są w stanie sobie poradzić. Zwłaszcza że problem jest złożony, a wsparcie organów administracji rządowej zarówno szczebla wojewódzkiego, jak i krajowego jest mało efektywne.
Działania burmistrza i starosty prowadzone od wielu lat w ramach posiadanych kompetencji, a także kolejne wystąpienia do Wojewody Małopolskiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Ministra Środowiska i parlamentarzystów nie przyniosły wymiernych efektów. Do chwili obecnej gorlickie samorządy pomimo usilnych starań nie otrzymały żadnego wsparcia, nawet wobec faktu, że od 2007 roku problemy z zarządzaniem terenem byłej rafinerii powtarzają się regularnie.
Odpady i substancje niebezpieczne zgromadzone nielegalnie na tym terenie stanowią dzisiaj bardzo poważne zagrożenie bezpieczeństwa, zdrowia i życia mieszkańców powiatów gorlickiego i jasielskiego.
Uczestnicy spotkania uzgodnili zatem wspólne stanowisko o konieczności podjęcia dalszych działań w tym:
- wystąpienie do parlamentarzystów z okręgu nr 14 i 22 celem wsparcia w pozyskiwaniu środków umożliwiających usunięcie odpadów i zabezpieczenie terenu,
- wystąpienie po raz kolejny do Ministra Środowiska ze wsparciem wniosku burmistrza Gorlic o pozyskanie środków oraz zorganizowanie spotkania z kuratorem spółki ISAD,
- kolejne powiadomienie Wojewodów Małopolskiego i Podkarpackiego o narastającym zagrożeniu wyciekiem substancji niebezpiecznych do środowiska albo zapłon tych odpadów, a tym samym konieczność zaangażowania służb WCZK w obydwu województwach.
Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze