Codziennie mnóstwo ludzi na całym świecie bezinteresownie dzieli się darem, z samych siebie wspierając w walce o życie i zdrowie osoby jej potrzebującego.
Honorowym Dawcą Krwi może zostać każda zdrowa, pełnoletni osoba, która waży minimum 50 kilogramów. W Polsce krew pobierana jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego daru.
W ten wyjątkowy dzień życzenia dla krwiodawców przesyła Minister zdrowia, Łukasz Szumowski.
? Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy składam wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy wspierają honorowe krwiodawstwo i dzielą się z potrzebującymi bezcennym darem, jakim jest krew ratująca życie - minister @SzumowskiLukasz.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 14, 2020
? https://t.co/6Xh9DnHlNb#TwojaKrewMojeŻycie pic.twitter.com/l1Jezad1q0
Jakie są zasady dla osób chcących oddać krew?
1. Skorzystaj z szatni. Do stacji najlepiej przyjść w „luźnym” ubraniu, które pozwoli na łatwe odsłonięcie ramienia.
2. Rejestracja – Zgłoś się do rejestracji dawców i odbierz kwestionariusz z pytaniami o twój stan zdrowia. Przykładową ankietę możesz zobaczyć na naszej stronie Ankiety dla kandydatów na dawców. Powyższy dokument należy dokładnie wypełnić. Ważne jest również, aby podczas rejestracji podać aktualny adres do korespondencji i numer telefonu. Osoba otrzymuje również opaskę identyfikacyjną, którą rejestratorka zakłada dawcy na nadgarstek.
3. Badanie poziomu hemoglobiny – po rejestracji należy przejść na stanowisko laboratoryjne, gdzie zostanie oznaczony poziom hemoglobiny oraz ewentualnie zostaną pobrane próbki do badań.
4. Gabinet lekarski – Po kilku minutach zostaniesz wezwany do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz przeprowadzi badanie lekarskie. Osoba ta zakwalifikuje Cię do oddawania krwi lub jej składników, albo wyjaśni, dlaczego dziś nie możesz oddać krwi. Patrz: Badania u dawcy krwi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze pytaj lekarza lub pielęgniarkę w centrum: to najlepszy i najpewniejszy sposób uzyskania fachowych i wyczerpujących informacji na dany temat.
5. Przygotowanie do pobrania – Po wyjściu od lekarza w zależności od punktu krwiodawstwa oraz liczby dawców oczekujesz w poczekalni na wezwanie do sali pobrań albo udajesz się do niej bezpośrednio. Powinien tam być umieszczony dozownik z wodą, z którego możesz skorzystać oraz pojemnik z obuwiem jednorazowym. Przed oddawaniem krwi wybierz rękę, z której chcesz oddawać krew i umyj ją specjalnym płynem.
6. Sala pobrań – W sali pobrań usiądź wygodnie na fotelu. Zostanie założone wkłucie, a krew samoczynnie zacznie napełniać pojemnik. Pamiętaj: oddawanie krwi jest bezpieczne – podczas donacji używany jest tylko sprzęt jednorazowego użytku, bezbolesne – większość ludzi czuje jedynie lekkie ukłucie igłą. Zanim minie 10 minut oddasz jedną jednostkę krwi (450 ml). Oddawanie składników krwi różni się czasem i technicznym sposobem pobierania.
7. Poczekalnia – Po oddaniu krwi należy odczekać 15 minut. W rejestracji odbierz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. Możesz też otrzymać zaświadczenie zwalniające w dniu oddania krwi z pracy lub szkoły, a także zwrot kosztów podróży. Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę.
Po oddaniu krwi
1. Po oddaniu krwi zastosuj się do poleceń personelu. Odpocznij kilkanaście minut w punkcie, zjedz czekoladę, wypij sok.
2. Skorzystaj jeżeli potrzebujesz z dnia wolnego, jaki przysługuje Ci w dniu oddania krwi.
3. Unikaj nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew.
4. Jedz regularnie posiłki; pamiętaj, aby dieta była bogatsza w węglowodany tego dnia.
5. Dużo odpoczywaj: pamiętaj, że nie jesteś maszyną, oddanie krwi jest obciążeniem dla Twojego organizmu. Co prawda każdy organizm może reagować inaczej. Jedna osoba nie odczuwa zmęczenia inna odwrotnie.
6. Unikaj szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą.
7. Staraj się nie wykonywać obciążających prac domowych. Unikaj wysiłku fizycznego.
Napisz komentarz
Komentarze