Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Oddając ją, ratujesz komuś życie. Krew to lek, którego nie da się zastąpić żadnym innym.

Podziel się
Oceń

Dzisiaj (14 czerwca) obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Święto to zostało ustanowione w dzień urodzin Karla Landsteinera, naukowca nagrodzonego nagrodą Nobla za odkrycie grup krwi.
Oddając ją, ratujesz komuś życie. Krew to lek, którego nie da się zastąpić żadnym innym.

Autor: fot. ilustracyjne / pixabay.com

 

Codziennie mnóstwo ludzi na całym świecie bezinteresownie dzieli się darem, z samych siebie wspierając w walce o życie i zdrowie osoby jej potrzebującego.

Honorowym Dawcą Krwi może zostać każda zdrowa, pełnoletni osoba, która waży minimum 50 kilogramów. W Polsce krew pobierana jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego daru.

W ten wyjątkowy dzień życzenia dla krwiodawców przesyła Minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

 

 


Jakie są zasady dla osób chcących oddać krew?

1. Skorzystaj z szatni. Do stacji najlepiej przyjść w „luźnym” ubraniu, które pozwoli na łatwe odsłonięcie ramienia.

2. Rejestracja – Zgłoś się do rejestracji dawców i odbierz kwestionariusz z pytaniami o twój stan zdrowia. Przykładową ankietę możesz zobaczyć na naszej stronie Ankiety dla kandydatów na dawców. Powyższy dokument należy dokładnie wypełnić. Ważne jest również, aby podczas rejestracji podać aktualny adres do korespondencji i numer telefonu. Osoba otrzymuje również opaskę identyfikacyjną, którą rejestratorka zakłada dawcy na nadgarstek.

3. Badanie poziomu hemoglobiny – po rejestracji należy przejść na stanowisko laboratoryjne, gdzie zostanie oznaczony poziom hemoglobiny oraz ewentualnie zostaną pobrane próbki do badań.

4. Gabinet lekarski – Po kilku minutach zostaniesz wezwany do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz przeprowadzi badanie lekarskie. Osoba ta zakwalifikuje Cię do oddawania krwi lub jej składników, albo wyjaśni, dlaczego dziś nie możesz oddać krwi. Patrz: Badania u dawcy krwi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze pytaj lekarza lub pielęgniarkę w centrum: to najlepszy i najpewniejszy sposób uzyskania fachowych i wyczerpujących informacji na dany temat.

5. Przygotowanie do pobrania – Po wyjściu od lekarza w zależności od punktu krwiodawstwa oraz liczby dawców oczekujesz w poczekalni na wezwanie do sali pobrań albo udajesz się do niej bezpośrednio. Powinien tam być umieszczony dozownik z wodą, z którego możesz skorzystać oraz pojemnik z obuwiem jednorazowym. Przed oddawaniem krwi wybierz rękę, z której chcesz oddawać krew i umyj ją specjalnym płynem.

6. Sala pobrań – W sali pobrań usiądź wygodnie na fotelu. Zostanie założone wkłucie, a krew samoczynnie zacznie napełniać pojemnik. Pamiętaj: oddawanie krwi jest bezpieczne – podczas donacji używany jest tylko sprzęt jednorazowego użytku, bezbolesne – większość ludzi czuje jedynie lekkie ukłucie igłą. Zanim minie 10 minut oddasz jedną jednostkę krwi (450 ml). Oddawanie składników krwi różni się czasem i technicznym sposobem pobierania.

7. Poczekalnia – Po oddaniu krwi należy odczekać 15 minut. W rejestracji odbierz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. Możesz też otrzymać zaświadczenie zwalniające w dniu oddania krwi z pracy lub szkoły, a także zwrot kosztów podróży. Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę.


Po oddaniu krwi

1. Po oddaniu krwi zastosuj się do poleceń personelu. Odpocznij kilkanaście minut w punkcie, zjedz czekoladę, wypij sok.

2. Skorzystaj jeżeli potrzebujesz z dnia wolnego, jaki przysługuje Ci w dniu oddania krwi.

3. Unikaj nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew.

4. Jedz regularnie posiłki; pamiętaj, aby dieta była bogatsza w węglowodany tego dnia.

5. Dużo odpoczywaj: pamiętaj, że nie jesteś maszyną, oddanie krwi jest obciążeniem dla Twojego organizmu. Co prawda każdy organizm może reagować inaczej. Jedna osoba nie odczuwa zmęczenia inna odwrotnie.

6. Unikaj szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą.

7. Staraj się nie wykonywać obciążających prac domowych. Unikaj wysiłku fizycznego.

 

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Jakub 14.06.2020 22:56
Witam jestem honorowym dawcą ale ostatnio nie mogłem oddać krwi ponieważ pracuje za granicą skoro nie mislem kwarantanny to jestem zdrowy a krwi i tak nie mogłem oddać czy teraz będę mógł skoro są granice otwarte i kwarantanna jest zniesiona

Kokesh 14.06.2020 22:49
To miło, że przy takich okazjach wspomina się o krwidawcach. Podobnie wówczas, gdy brakuje krwi. Szkoda, że na codzień nie robi się absolutnie nic, aby zachęcić ludzi do oddawania krwi. Niewiele robi się też, by krwodawcy czuli się docenieni, przecież są "honorowi", więc nie trzeba. Z pozdrowieniami, krwiodawca. 52l.

Krwiodawca 14.06.2020 19:44
I parking przed szpitalem który jest wiecznie zajęty przez auta osób niepełnosprawnych którym się wydaję że mogą tam parkować, niby dlaczego i nigdy tam kontroli nie widzę

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: Ktoś wie co to jest arena Gorlice? I lepiej do krosna jechać na Chylińską na lotniskoData dodania komentarza: 3.04.2025, 16:09Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: ZoTreść komentarza: Prawie wszystko już było , jest co roku jak zjazd samochodów pokaz laserów a rockowy czwartek szkoda że nie w parku bo bym poszła ja w tym roku podziękuję widziałam prawie wszystko w poprzednich latachData dodania komentarza: 3.04.2025, 13:18Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: PlakatTreść komentarza: Świetnie że choć w te dni w Gorlicach coś się dzieje, od lat poziom utrzymany na solidnym poziomie. "Festiwal Światła" i "Bitwa w Sękowej" to już pozycje obowiązkowe i show. Jednak żeby nie było do końca za kolorowo to plakat promujący wydarzenie to kompletna porażka - wygląda jak by był projektowany przez amatora w paincie. To już drugi rok z fatalnym projektem graficznym promujący najważniejsze wydarzenie w mieście. Szkoda bo takie wydarzenie zasługuje na coś lepszego niż biała strona z kolorowym prostym tekstem.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:07Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: JaTreść komentarza: Jak skoro zawieszka, że do sprzedania wisi jeszcze na bramie?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:29Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]
Reklama