Poprzez zabawę poznamy tam dawne urządzenia oraz funkcjonowanie maszyn i narzędzi występujących niegdyś na pograniczu polsko-słowackim. W parku zbudowano wiatrak do mielenia zboża na mąkę, koło wodne, kierat do napędzania maszyn rolniczych, miech kowalski z paleniskiem, maselnicę, koło deptakowe i wiele innych ciekawych obiektów.
Park edukacyjny to miejsce, gdzie nie tylko można zobaczyć zrekonstruowane obiekty, ale również wiele z nich można poznać poprzez dotyk, słuch, zapach. Park został zaprojektowany w celu edukacji, rekreacji oraz integracji sensorycznej.
Poszczególne elementy nawiązując do tradycyjnych obiektów ludowych, mają za zadanie uczyć poprzez „naukową zabawę”. Park stworzono z myślą o potrzebach rozwojowych dzieci i osób z niepełnosprawnościami. Zabawa w takim obiekcie pomaga poznawać i postrzegać świat poprzez zmysły.
Park dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wózków dziecięcych: wygodne parkowe ścieżki ułatwią spacery, a tablice informacyjne poszczególnych są dostępne także dla niewidomych (wiadomości w alfabecie Braille’a).
Źródło info i foto: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach/UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze