Od początku obowiązywania nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej policjanci z Gorlickiego wystawili 14 pouczeń, 21 mandatów i 35 wniosków o ukaranie do sądu, które policjanci stosują, gdy odstępują od postępowania mandatowego (z różnych względów, między innymi, jeśli uznają, że mandat jest niewystarczającą karą) lub gdy osoba, której dotyczy postępowanie mandatowe, odmawia przyjęcia kary.
Za brak osłony na usta i nos policjanci lub sąd mogą nałożyć na nas grzywnę w wysokości do 500 złotych, jeśli mundurowi skierują sprawę do sanepidu, wówczas kara może być zdecydowanie dotkliwsza, bo może wynieść od 5 do 30 tysięcy złotych.
Tylko dzisiejszego poranka (7 maja) policjanci zastosowali pouczenie wobec gorliczanina, który na ulicy Konopnickiej poruszał się bez osłony na nos i usta, a wobec innego, zatrzymanego na ulicy Strażackiej, skierowano wniosek do sądu o ukaranie za brak osłony na nos i usta, niezachowanie odpowiedniej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej i spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.
Od 2 kwietnia policjanci wystawili również 20 pouczeń, 21 mandatów i 12 wniosków do sądu o ukaranie w związku z zakazem zgromadzeń oraz 9 pouczeń, 11 mandatów i 20 wniosków do sądu o ukaranie w związku z niezachowaniem 2-metrowej odległości pomiędzy osobami w przestrzeni publicznej.
Gorliccy policjanci zaznaczają jednak, że im dłużej funkcjonują obostrzenia, tym bardziej się do nich stosujemy i w ostatnich dniach liczba interwencji zmalała.
Przypominamy, że obowiązek zasłaniania nosa i ust dotyczy osób:
- podróżujących w pojazdach komunikacji miejskiej,
- w samochodach, gdy podróżują one z osobami obcymi, z którymi nie mieszkają,
- poruszających się po ulicy i placach,
- pracujących w zakładach pracy, gdy mają styczność z osobami z zewnątrz,
- w budynkach użyteczności publicznej,
- w sklepach i na targowiskach,
- w punktach usługowych,
- znajdujących się na klatkach schodowych czy w windach, czyli w jakiejkolwiek innej części wspólnej, z której korzystają wszyscy mieszkańcy bloków.
Nakaz zakrywania ust i nosa nie obowiązuje:
- dzieci do lat 4,
- osób, które borykają się z problemami z oddychaniem – nie ma konieczności posiadania przy sobie zaświadczenia czy orzeczenia,
- osób, które ze względu na swój stan zdrowia, nie są w stanie same założyć i zdjąć maseczki – nie ma konieczności posiadania przy sobie zaświadczenia czy orzeczenia,
- osób jadących wspólnie autem, jeżeli razem mieszkają,
- osób jadących autem razem z dzieckiem do 4 roku życia,
- osób pracujących, jeżeli nie mają one kontaktu z osobami z zewnątrz – jeżeli bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów, muszą zakładać maseczkę,
- kierowcy zbiorowego transportu publicznego oraz przewoźnicy prywatni, jeżeli są odgrodzeni odpowiednio od pasażerów,
- osoby duchowne sprawujące obrzędy religijne,
- rolnicy w czasie pracy w gospodarstwie,
- osób, które przebywają w lesie.
Źródło info: KPP w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze