Akcja protestacyjna, plakatowanie miasta, rozmowy z wojewodą, publikacje medialne we wszystkich największych stacjach i portalach otworzyły pole dyskusji na ten drażliwy temat.
O sprawie pisaliśmy w osobnym artykule >>> Krynica-Zdrój nie chce u siebie izolatoriów. Jakie inne lokalizacje mogą być brane pod uwagę?
Protestującym udało się złagodzić urzędowe plany, w Krynicy-Zdroju mają powstać dwa izolatoria.
Biuro prasowe wojewody rozesłało komunikat skierowany do wszystkich redakcji portali internetowych. Prezentujemy go poniżej:
Izolatoria nie są przeciwko komukolwiek
Założenia dotyczące tworzenia, jak również bieżącego funkcjonowania izolatoriów są stałe i były już przez nas wielokrotnie wyrażane. Przypominamy je, gdyż – jak się zdaje – w szczególności w odniesieniu do izolatoriów w Krynicy-Zdroju istnieje potrzeba ich ponownego przedstawienia.
Izolatoria nie są tworzone przeciw komukolwiek. Intencją tworzenia izolatoriów jest ochrona zdrowia i życia.
Metodologia tworzenia izolatoriów w całej Polsce jest taka sama. Do roli izolatoriów wskazywane są obiekty spełniające kryteria określone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 marca 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach, a także zapewniające znaczącą liczbę miejsc. Stąd przede wszystkim są to hotele, sanatoria czy obiekty uzdrowiskowe. Naturalnie obiektami, które wskazujemy w pierwszej kolejności, są te, które mają udział Skarbu Państwa lub spółek Skarbu Państwa. Są też obiekty, które same się zgłaszają, chcąc pełnić rolę izolatorium.
Wśród działań służących zbudowaniu rezerw na „czarną godzinę” jest – i musi być – tworzenie szerokiej bazy miejsc w izolatoriach. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość i jak będzie przebiegała dalsza walka z koronawirusem. Podstawą zarządzania kryzysowego jest posiadanie rezerw. Musimy być zabezpieczeni na niekorzystny rozwój sytuacji.
Zajmowanie miejsc w izolatoriach będzie oczywiście etapowane. Najpierw będzie wykorzystywane izolatorium w hotelu „Wyspiański”, potem kolejne krakowskie, jeśli będzie taka potrzeba. Musimy jednak mieć jeszcze szerszą bazę zapasową. I taką stanowią dla nas izolatoria w Krynicy-Zdroju.
Jeśli chodzi o Krynicę-Zdrój, w ubiegłym tygodniu została podpisana umowa pomiędzy Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów S.A. (w zakresie Nowego Domu Zdrojowego) a Szpitalem im. Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju. W tym tygodniu umowa została zawarta pomiędzy Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA im. bł. Karoliny Kózkówny przy ulicy Nitribitta (116 pokoi) a tymże Szpitalem. Zgodnie z ustaleniami ze stroną społeczną – spośród tych dwóch izolatoriów - najpierw uruchomione zostałoby izolatorium w budynku Sanatorium MSWiA.
6. Zakładamy, że izolatoria w Krynicy-Zdroju będą wykorzystane w przypadku sprawdzenia się scenariusza nadzwyczajnego, czyli sytuacji gdy nie będzie mowy o „odmrożeniu” turystyki, bo nie pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna i znaczący wzrost liczby zakażonych.
Z wyrazami szacunku
Biuro Wojewody
Oddział ds. Mediów i Komunikacji Społecznej
Napisz komentarz
Komentarze