Projektowana Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskaniem Energii służyć będzie do termicznego przekształcania i energetycznego wykorzystania frakcji palnych odpadów, wytwarzanego z odpadów komunalnych oraz innych odpadów nie niebezpiecznych z mechanicznej obróbki odpadów w ilości 100 tysięcy ton rocznie.
Jak mówią przedstawiciele firmy, instalacja jest typowym „średniakiem”, a około 70 procent potrzebnego do spalani wsadu już teraz wytwarzana jest w Gorlicach.
Nasza propozycja spotkania wynika z wcześniej przekazywanych zapowiedzi o całkowitej otwartości na potrzeby informacyjne lokalnej społeczności oraz państwa istotnej roli, jako podstawowego partnera w dotarciu z tymi informacjami do mieszkańców – przekonywali w zaproszeniu organizatorzy konferencji.
To już kolejne zaproszenie od firmy Empol, które otrzymaliśmy. Nasza listopadowa wizyta na terenie zakładu była spowodowana pożarem na składowisku odpadów, pisaliśmy o tym >>> Empol tłumaczy się z ostatniego pożaru. Tym razem chodzi o instalację, którą potocznie nazywamy spalarnią.
W Polsce powstaje około 12 mln ton odpadów komunalnych rocznie. Prawo umożliwia termiczne przekształcanie 30 procent, to jest około 4 mln ton rocznie. W spalarniach unieszkodliwiane jest około 1 mln ton (funkcjonuje osiem zakładów). Cementownie według różnych szacunków unieszkodliwiają około 1,5 mln ton rocznie. Do zagospodarowania pozostaje około 1,5 ton rocznie. Nie można ich składować, nie można poddać ich recyklingowi, a można by było je odzyskać energetycznie. Jest to również odpowiedź na pytanie, dlaczego ceny odpadów wzrastają, bo jeżeli nie ma co z tymi odpadami zrobić, to wszystkie instalacje, które mogą je zagospodarować – dyktują warunki.
Opis planowanego przedsięwzięcia w Gorlicach. Podstawowe parametry:
- budowa jednej linii termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności 100k Mg/rok frakcji palnej odpadów,
- wykorzystanie wysokowydajnego systemu półsuchego oczyszczania spalin,
- budowa układu odzysku energii – produkcja ciepła i prądu,
- budowa niezbędnych instalacji pomocniczych,
- przebudowa dróg wewnętrznych, elementów infrastruktury kanalizacyjnej, budowa przyłączy do sieci energetycznej oraz ciepłowniczej.
Opis planowanego przedsięwzięcia w Gorlicach. Korzyści:
- dywersyfikacja źródeł produkujących energię cieplną i elektryczną,
- nowoczesny, ekologiczny zakład z zaawansowanym systemem redukcji zanieczyszczeń – redukcja ilości zanieczyszczeń, możliwość znacznego ograniczenia niskiej emisji,
- redukcja ilości odpadów do składowania,
- domknięcie systemu gospodarowania odpadami,
- nowe miejsca pracy,
- wpływ z podatków lokalnych,
- niższe opłaty za zagospodarowanie odpadów.
Przykładowa wizualizacja I
Zachęcamy Was do zadawania w komentarzach merytorycznych pytań dotyczących planowanej przez Empol inwestycji. Firma zapowiedziała, że na wszystkie odpowie.
Napisz komentarz
Komentarze