- Stale wzrastająca ilość odpadów wytwarzanych w naszych gospodarstwach.
- Zmiany w przepisach prawa nakładające wysokie poziomy recyklingu oraz obowiązki prowadzenia kontroli.
- Obowiązek prowadzenia, a tym samym opłacania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – miejsca, do którego mieszkańcy w każdej chwili mogą odwieźć (własnym transportem) odpady wytworzone w swoich gospodarstwach.
- Znaczący wzrost wysokości „opłaty marszałkowskiej” – opłaty za składowanie śmieci na wysypiskach.
- Wzrastające koszty zatrudnienia, cen paliwa i prądu – przekładające się na koszty prowadzenia firm zajmujących się zbiórką odpadów.
- Brak konkurencyjności wśród firm odbierających odpady, wysokie wymagania techniczne w zakresie środków transportu odpadów, zabezpieczeń i ochrony przeciwpożarowej.
Gmina Gorlice, dążąc do ograniczenia dalszego wzrostu cen, podjęła działania zmierzające do uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami w zakresie ilości mieszkańców, jak i przedsiębiorców odprowadzających opłatę za odpady komunalne, wprowadziła obniżenie opłaty dla osób posiadających kompostowniki, a tym samym nieoddających śmieci tzw. zielonych.
Mieszkańcy mogą dostarczać odpady wielkogabarytowe, opony i materiały budowlane powstałe w gospodarstwach do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Przemysłowej 7 w Gorlicach (teren firmy EMPOL).
Z uwagi na bardzo wysokie koszty odbioru w terenie śmieci wielkogabarytowych, w roku 2020 gmina przeprowadzi tylko jedną zbiórkę tych odpadów.
Wspólne, odpowiedzialne działanie w zakresie segregacji śmieci, a przede wszystkim ograniczenie ich ilości, pozytywnie wpłynie na nasze środowisko i przełoży się na obniżenie kosztów, które ponosimy na ich utylizację! – podkreśla Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice.
Źródło info: UG Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze