Sprawa tyczyła się objęcia mandatu Radnego Rady Miasta Gorlice przez Krzysztofa Jędrzejowskiego, co według Radnej Migdar było sprzeczne z prawem.
Radna argumentowała swoje stanowisko naruszeniem przepisów przez Radnego Jędrzejowskiego, które stanowią, że bierne prawo wyborcze w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, ma jedynie osoba posiadająca czynne prawa wyborcze – ukończone najpóźniej w dniu wyborów 18 lat i stale zamieszkująca na terenie gminy, w tym przypadku Miasta Gorlice.
W opinii Radnej Marioli Migdar, Radny Jędrzejowski nie posiadał prawa wyboru na funkcję Radnego, gdyż w dniu wyborów jego faktycznym „centrum życiowym” była Moszczenica. Zgodnie z zapowiedzią Radna skierowała stosowne pisma do Przewodniczącego Rady Miasta Gorlice Roberta Ryndaka, Wojewody Małopolskiego, Komisarza Wyborczego w Nowym Sączu oraz Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie.
Po otrzymaniu zawiadomienia, Komisarz Wyborczy w Nowym Sączu złożył reklamacje na ujęcie w rejestrze wyborców Krzysztofa Jędrzejowskiego. Burmistrz Miasta Gorlice odmówił uwzględnienia reklamacji, na co Komisarz Wyborczy złożył skargę do sądu. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu postanowieniem z dnia 4 listopada 2019 roku utrzymał w mocy decyzję Burmistrza, a co za tym idzie, potwierdził prawidłowość ujęcia Krzysztofa Jędrzejowskiego w rejestrze wyborców i posiadania przez niego prawa wybieralności do Rady Miasta Gorlice.
Także wojewoda małopolski w zakresie nadzoru zwierzchniego nad jednostkami samorządu terytorialnego, po przeprowadzeniu wyczerpującego postępowania wyjaśniającego pismem z dnia 9 grudnia 2019 r. poinformował, że nie znalazł podstaw do wygaszenia mandatu radnego.
źródło: gorlice.pl
Napisz komentarz
Komentarze