Konkurs organizowany jest corocznie od 2011 roku przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego. Głównym założeniem inicjatywy jest promocja małopolskiego sektora ekonomii społecznej poprzez nagradzanie przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego, które z sukcesem łączą działalność ekonomiczną z realizacją ważnych celów społecznych. Konkurs prowadzony jest w sześciu kategoriach: Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2019, Debiut Roku 2019, Podmiot reintegracyjny roku, Samorząd przyjazny ekonomii społecznej, Biznes przyjazny ekonomii społecznej oraz nagroda publiczności.
Laureaci 9. edycji konkursu odebrali nagrody z rąk Marty Malec-Lech z zarządu województwa, radnej Marty Mordarskiej oraz sekretarza województwa Wojciecha Piecha.
Ideą wydarzenia jest kreowanie dobrego klimatu wokół sektora ekonomii społecznej oraz budowanie prestiżu przedsiębiorstw społecznych. W plebiscycie są nagradzane firmy, które dbają o wysoką jakość produktów i usług, a przy tym z sukcesem łączą działalność ekonomiczną z realizacją ważnych celów społecznych. Jako samorząd województwa dostrzegamy je i z radością je nagradzamy – mówiła podczas wydarzenia, które odbyło się w Kopalni Soli w Bochni, Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
W tym roku nagrodę główną w konkursie otrzymała Spółdzielnia Socjalna Apacze, która podejmuje działania mające na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Spółdzielnia powstała w 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Grall. Dziś z sukcesem realizuje model biznesowy oparty na współpracy z przedsiębiorstwami w branży konfekcjonowania, zatrudniając przy tym osoby z zespołem Downa.
Wyróżnienia w kategorii głównej konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2019 przyznano Spółdzielni Socjalnej Serce Pogórza z Dzierżanin. Doceniono ją za efektywne wykorzystanie lokalnego dziedzictwa kulinarnego do rozwoju biznesu społecznego i strategię marketingową promującą zasoby lokalne. W tym miejscu wyróżniono także Fundację Rozwoju Regionalnego Viribus Unitis za skuteczne zagospodarowanie przez biznes społeczny niszy rynkowej w postaci zniczomatów oraz za wyjście z ofertą poza granice kraju.
W kategorii Debiut Roku 2019 zwyciężyła Spółdzielnia Socjalna „Małopolanin”. Kapituła doceniła wykorzystanie przez nią potencjału współpracy podmiotów ekonomii społecznej i samorządu pozwalającej na aktywizację zawodową osób długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych. W tej kategorii wyróżniono także firmę FOOD&LIFE za kształtowanie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami na stanowiskach pracy i młodzieńczą pasję w realizacji misji społecznej.
Tytuł: Podmiot Reintegracyjny Roku otrzymało Centrum Integracji Społecznej prowadzone przez Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio w Krakowie. Centrum, każdego dnia kompleksowo wspiera osoby dotknięte bezdomnością oraz z sukcesem wdraża model współpracy z lokalnymi pracodawcami i wolontariuszami.
Natomiast tytuł: Biznesu Przyjaznego Ekonomii Społecznej w Małopolsce otrzymała firma Wiśniowski za olbrzymie zaangażowanie w działania edukacyjne, tworzenie stabilnych miejsc pracy oraz wsparcie inicjatyw lokalnych.
Nagroda publiczności trafiła do krakowskiej Spółdzielni Socjalnej „Klika” zatrudniającej osoby niepełnosprawne produkujące piękne i niepowtarzalne wyroby ceramiczne.
Źródło info: UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze