Kierownikiem artystycznym i założycielem zespołu jest wirtuoz wiolonczeli Bruno Cocset, który miał już okazję wystąpić w poprzedniej edycji imprezy. Tym razem wraz z Emmanuelem Jacquesem (wiolonczela), Richardem Myronem (kontrabas) i Maude Gratton (klawesyn, pozytyw) zaprezentowali kameralny repertuar instrumentalny od połowy XVI aż po koniec XVII wieku. Warto wspomnieć, że członkowie Les Basses Réunies podjęli się również zadania poprowadzenia kursów mistrzowskich dla młodych instrumentalistów.
We wtorek (6 sierpnia) Kromer Biecz Festival rozpoczął się od występu zespołu Les Basses Réunies, który powstał z myślą o promowaniu repertuaru charakterystycznego dla basowych instrumentów smyczkowych. Zespół zajmuje się poszukiwaniem tożsamości dźwiękowej, eksploracją repertuaru i organologii, dbałością o prowadzenie muzycznej narracji oraz przykładaniem dużej wagi do kolorystyki i artykulacji. Artyści w wypełnionej po brzegi bieckiej kolegiacie wykonali m.in. utwory Diego Ortiza, Jeana-Baptiste Barriére, Girolamo Frescobaldiego i Giovanniego Battisty Vitaliego.
Przez cztery lata Kromer Biecz Festival zadomowił się już na dobre wśród letnich festiwali poświęconych muzyce dawnej. Tegoroczna edycja zostanie wypełniona bogatą muzyczną treścią, tym razem niosąc z sobą cały wachlarz barokowych barw. Potrwa dłużej niż poprzednie, bo aż sześć dni. Podczas jedenastu koncertów z pewnością nie zabraknie wielu muzycznych emocji i artystycznych wrażeń, a cudowne dźwięki przeniosą melomanów w daleką przeszłość. Tak jak w latach ubiegłych wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ponieważ formuła imprezy zakłada jak najszerszy dostęp odbiorców do kultury wysokiej.
Kolejne występy wielu międzynarodowych sław podziwiać będziemy nie tylko w Kolegiacie pw. Bożego Ciała, ale również w Klasztorze OO. Franciszkanów i już po raz drugi w drewnianym Kościele pw. Michała Archanioła w Binarowej, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Dzisiaj (8 sierpnia) o godzinie 19.30 w klasztorze pw. św. Anny z solowym recitalem wystąpi niezwykle wszechstronna fińska skrzypaczka Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch.
Więcej informacji o festiwalowych koncertach i wydarzeniach towarzyszących TUTAJ.
Źródło info i foto: Michał Łepecki / Kromer Biecz Festival i UM w Bieczu
Napisz komentarz
Komentarze