Budynek dworca w zabytkowym obiekcie zawiera nowocześnie zaprojektowane wnętrze , stwarzając połączenie współczesności z zachowaniem tradycyjnego kształtu bryły budynku. Już na poziomie zamysłu, w planie budowy węzła przesiadkowego ujęta została nowatorska koncepcja scalenia różnych rodzajów transportu: kolejowego, samochodowego i rowerowego. W zagospodarowaniu przestrzeni dworcowej widzimy kolosalne zmiany. Powstały 42 miejsca parkingowe, punkt postojowy dla rowerów na 12 miejsc, wiaty przystankowe, zajezdnia autobusowa oraz infokiosk.
Z myślą o grupach zorganizowanych w części dawnego budynku szaletów, wybudowany został podręczny skład rowerów. Proste i funkcjonalne wnętrze poczekalni wyposażone zostało w stoliki, krzesła, kosze na śmieci oraz komputerowy system informacji podróżnej. W gablotach wystawowych ekspozycji tematycznej dotyczącej historii kolejnictwa umieszczono pamiątki kolejowe zgromadzone i przekazane przez mieszkańców naszego miasta i regionu. Już wkrótce zmienione zostaną rozkłady jazdy autobusów, które oprócz dotychczasowych przystanków w Bieczu będą zatrzymywać się także w dworcowej zajezdni. Kolorystyka obiektu również nabrała świeżości, a bryła obiektu została dodatkowo podświetlona, eksponując elementy architektoniczne po zmroku. Wartość zadania wyniosła 2.265.827,65 zł. Pozyskane dofinansowanie zamknęło się w kwocie 1.766 .009,72 zł.
Przebudowany dworzec kolejowy w zamyśle jest wstępnym działaniem poprzedzającym budowę Jarmarku w Bieczu. Będzie on umiejscowiony obok dworca, w pomieszczeniach zadaszonych, na utwardzonym płytą terenie. Odremontowany dworzec staje się kolejną wizytówką naszego miasta, niewątpliwie podniesie jego turystyczną rangę oraz pozwoli w komfortowych warunkach oczekiwać na wybrany rodzaj transportu.
10 maja 2019 odbyło się uroczyste otwarcie obiektu, w którym udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, z Burmistrzem Biecza, Mirosławem Wędrychowiczem na czele.
galeria - biecz.pl, malopolska.pl
źródło: biecz.pl
Napisz komentarz
Komentarze