Maciej Gdula to socjolog i publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych i wykładowca akademicki Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo specjalizuje się w teorii społecznej i w teorii polityki. Gdula, jedynka na liście Wiosny w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, w ramach kampanii wyborczej odwiedzał wczoraj Nowy Sącz i Gorlice.
To ważne wybory dla nas, dla Europy, dla Europejczyków, Partia Wiosna uczestniczy w nich z innych powodów niż dwie największe partie polityczne w Polsce - rozpoczął Maciej Gdula.
Kandydat Partii Wiosna podkreślał znaczenie istnienia Unii Europejskiej, która obecnie jest, zwłaszcza dla młodych, czymś naturalnym. Czymś, co trwa od dawna. Podkreślał, że to właśnie ona otworzyła nowe możliwości, granice, rynek pracy, dała infrastrukturę.
Unia Europejska ma chronić przed wojną, nacjonalizm oznacza wojnę, Unia Europejska oznacza poskromienie nacjonalizmu - przytaczał słowa byłego prezydenta Fracji, François Mitterranda.
To ona scaliła Europę. Jednak teraz potrzebuje nowego celu. Jest nim udowodnienie, że jest potrzebna. Unia Europejska bliżej Ciebie, bliżej człowieka - podkreślał Maciej Gdula.
Socjolog z listy Biedronia omówił kilka tematów związanych z polityką europejską jego partii. Priorytetami nazwał dwa główne problemy, którymi chciałby zająć się w pierwszej kolejności, jest to problem walki z nowotworami oraz smogiem. W programie partii znalazło się również rozszerzenie programu Erasmus, który w zamierzeniu miałby objąć uczniów szkół średnich, osoby młode, pracujące, a do tej pory niemające do czynienia ze studiowaniem.
Kolejnym ważnym filarem działań po wyborach miałoby być wprowadzenie europejskiego paszportu i europejskiej karty praw kobiet, a także testu konsekwencji prawa europejskiego dla zwykłego człowieka. Pierwszy z nich mógłby ułatwić Europejczykom, także mieszkańcom Polski podróżowanie do krajów, które wymagają wizy, drugi z pomysłów wpłynąłby na prawo do decyzji zdrowotnych kobiet.
Polacy, ze swoim euroentuzjazmem mogą dać Europie nowy impet. Polacy, jako jeden z nielicznych narodów Unii Europejskiej są tak bardzo przekonani do idei europejskiej, i na pewno nie jest tak z powodów środków, które dostajemy.
Polacy chcą być Europejczykami, i chcą uczestniczyć w zmianie Europy. Sądzę, że Polacy postawią na zmianę, postawią na Wiosnę, i 26 maja pójdą zmieniać Europę, a nie tylko rozliczać rządzących - zakończył Maciej Gdula.
Napisz komentarz
Komentarze