Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Złoty Krzyż Zasługi RP dla Arcybiskupa Paisjusza Piotra Martyniuka Wyróżniony

Dzisiaj (27 marca) w czasie sesji Rady Powiatu Gorlickiego wicewojewoda Józef Gawron odznaczył ordynariusza diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Złoty Krzyż został przyznany Arcybiskupowi Paisjuszowi za zasługi na rzecz ochrony zabytków kultury narodowej i religijnej oraz za działalność społeczną i charytatywną.

Tylko w ubiegłym roku z inicjatywy i dzięki wsparciu Arcybiskupa Paisjusza pozyskano między innymi środki na zakończenie prac konserwatorskich przy cerkwiach w Zdyni, Koniecznej, Hańczowej, Wysowej, Kunkowej, Rozdzielu, Wapiennem i Zagórzu. Były również kontynuowane remonty w cerkwiach w Gładyszowie, Leszczynach, Sanoku, Zapałowie, Przemyślu i Kalnikowie. Natomiast pracom konserwatorskim poddano kolejne starodruki z zasobów diecezji.

Ksiądz arcybiskup zaangażowany jest w działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Prawosławnego w Polsce, organizował jego pierwsze struktury  jak i kontynuuje tę pracę dzisiaj na terenie Małopolski i Podkarpacia.

Szczególną uwagę poświęca ratowaniu zabytków i promowaniu naszego regionu poprzez kulturę i tradycję prawosławia. Jego działalność jest dowodem na otwartość w dążeniu ku jedności i poszanowania religii  oraz kultury mniejszości.

Ksiądz Piotr Martyniuk biskupem gorlickim został mianowany w 2009 roku, sufraganem diecezji przemysko-nowosądeckiej, a następnie jej administratorem.  W 2016 roku decyzją Soboru Biskupów PAKP nastąpiła zmiana nazwy diecezji na przemysko-gorlicką, a jej ordynariuszem został Biskup Paisjusz Piotr Martyniuk.


reklamaOceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 27 marzec 2018 14:06
Barbara Ćmiech

Dziennikarz Portalu halogorlice.info

e-mail: b.cmiech@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Dodaj komentarz

reklama


Kod antyspamowy
Odśwież