Absolwenci wyższych uczelni, sędzia, stolarz, informatycy, młodzi ludzie chcący odnaleźć się na rynku pracy - to tylko niektóre z osób biorących udział w szkoleniu. Każda z nich ma własny pomysł na biznes, a wachlarz dziedzin, w których chcą spróbować swoich sił, jest ogromny.
- Współpracuję z Interią, piszę komentarze polityczne, interesuje mnie także dziennikarstwo obywatelskie. Teraz chcę założyć własny portal, mający na celu propagowanie sportu oraz pokazanie różnych form spędzenia wolnego czasu – mówi Robert Wojteczek, jeden z uczestników kursu.
Michał Prokipczak, także biorący udział w szkoleniu, pracuje już od 14 roku życia. Zajmował się głownie stolarstwem i to stało się jego wielką pasją. Swoje pomysły przedstawił nawet w formie prezentacji na płycie CD. Do tej pory ograniczały go środki finansowe, ma jednak nadzieję, że pieniądze przyznane mu przez Urząd Pracy, pomogą mu w spełnieniu marzenia. Absolwent Politechniki Śląskiej Bogusław Prokop za unijne pieniądze planuje otworzyć sklep internetowy. Jego pomysłem na biznes jest sprzedaż farb i narzędzi malarskich, które nie są jeszcze znane na rynku polskim.
Przyszli przedsiębiorcy niewątpliwie mają żyłkę do interesu, co widać w tym, jak ze sobą współpracują. Uczestnik szkolenia planujący zajmować się tworzeniem stron internetowych już otrzymał pierwsze zlecenia od swoich kolegów z kursu! Obiecał przy tym, że gwarantuje konkurencyjne ceny.
Kurs Przedsiębiorczości prowadzi Jan Ruchała, nauczyciel oraz doradca podatkowy, z Nowego Sącza, od wielu lat zajmujący się finansami. – Jestem bardzo zadowolony zarówno z moich kursantów, jak i z jakości tych szkoleń. Mamy tutaj sporo talentów. Bardzo dobrze układa się także współpraca z Zespołem Szkół nr 1. Dyrektor szkoły, pani Wiesława Brudniak robi wszystko, aby zapewnić nam jak najlepsze warunki – mówi Jan Ruchała.
Każdy uczestnik kursu, aby otrzymać 15 tysięcy złotych na rozpoczęcie własnej działalności, musi zdać egzamin. Następnie otrzyma certyfikat i odbędzie rozmowę z doradcą zawodowym.
Przyszli biznesmeni dbają także o swój rozwój kulturalny. Ostatnio zjawili się na wernisażu Barbary Rudzińskiej, malarki z Biecza. – Biznesmen, to nie tylko osoba, która pracuje od zmierzchu do świtu. To także ktoś, kto rozwija się kulturalnie – podkreślił Jan Ruchała.
Kurs organizowany jest przez Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach, przy współpracy z Centrum Tłumaczeń Doradztwa i Edukacji „Pragmatic” w Kielcach.
„Pragmatic” jest firmą o zasięgu ogólnopolskim działająca od 2000 r. Organizuje i realizuje szkolenia dla młodzieży i osób dorosłych, jednostek samorządowych, instytucji publicznych i prywatnych na terenie całego kraju.
Do 30 czerwca w Gorlicach odbędą się jeszcze dwie edycje Kursu Przedsiębiorczości.
(PKK)
źródło: sadeczanin.info
Napisz komentarz
Komentarze