Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Skorzystaj z oferty gabinetu kosmetycznego Malu Malu w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Środa Popielcowa. O której msze z obrzędem posypania głów popiołem?

Podziel się
Oceń

Środa Popielcowa jest dniem o szczególnym znaczeniu w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym, rozpoczynającym okres Wielkiego Postu, który trwa przez 40 dni, nie wliczając w to niedziel, aż do Wielkanocy.
twarz chłopaka z naznaczonym znakiem krzyża popiołem na czole
Jutro Środa Popielcowa

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

Jest to czas pokuty, refleksji oraz przygotowania duchowego przed najważniejszymi świętami chrześcijańskimi, upamiętniającymi mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Środa Popielcowa ma miejsce 46 dni przed Niedzielą Wielkanocną, a jej data zmienia się co roku, w zależności od daty Wielkanocy.

Gorlice i powiat gorlicki. Harmonogram Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem
 

Bazylika Mniejsza w Gorlicach

Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 6, 7, 8.30, 10 i po południu o godz. 15.30, 16.30 i 18.
 

Parafia pw. Św. Jadwigi Królowej w Gorlicach

Msze św. w tym dniu będą o godz. 6.30, 9, 16, 18 i 20.
 

Parafia pw. Św. Andrzeja Boboli w Gorlicach

Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem będą o godz. 6.30, 9, 16 i 18.
 

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach

Msze św. w Środę Popielcową, z posypaniem głów popiołem będą o godz. 8, 16 i 17.30.


Parafia św. Jana Chrzciciela w Kobylance

Msze Święte o godz. 8, 9.30, 16.30 i 18. w Dominikowicach o godz. 8.


Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej

Msze św. w środę będą w Sękowej o 7, 9 i 17, a w Owczarach o 15.30.


Parafia Bożego Ciała w Bieczu

Msze św. z obrzędem posypania popiołem o godz. 6.30, 7.30, 8.30 oraz wieczorem o godz. 18.


Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Bobowej

Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 6.30. 8, 10, po południu o godz. 16 i 18.

 

W trakcie nabożeństwa odbywającego się w Środę Popielcową, wierni otrzymują na głowę popiół, który jest symbolem przemijania, pokory i przypomnieniem o śmiertelności. Popiół, używany podczas tego obrzędu, zazwyczaj pochodzi ze spalonych palm z poprzedniej Niedzieli Palmowej. Ten gest ma na celu przypomnienie wiernym o potrzebie pokuty i nawrócenia.

Środa Popielcowa jest także dniem postu ścisłego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Post ścisły oznacza spożycie jednego pełnego posiłku w ciągu dnia (oraz ewentualnie dwóch mniejszych, które razem nie przekraczają pełnego posiłku), a wstrzemięźliwość od mięsa ma być zachowana przez wszystkich wiernych powyżej określonego wieku, z wyjątkiem osób starszych i chorych.

Okres Wielkiego Postu, który rozpoczyna się od Środy Popielcowej, jest czasem, w którym chrześcijanie są zachęcani do głębszej modlitwy, postu oraz jałmużny. Jest to okres, w którym wierni mają za zadanie pracować nad swoim życiem duchowym, dokonywać uczynków miłosierdzia oraz zastanawiać się nad osobistą relacją z Bogiem.

Chociaż tradycje związane ze Środą Popielcową są wspólne dla większości denominacji chrześcijańskich, różne wspólnoty i kultury mogą wprowadzać własne, unikalne zwyczaje. W niektórych krajach, dzień ten jest obchodzony z dużą powagą i skupieniem, podczas gdy w innych może być poprzedzony bardziej radosnymi i hucznie obchodzonymi karnawałami, takimi jak słynny Mardi Gras w Nowym Orleanie czy karnawał w Rio de Janeiro, które kończą się właśnie w przeddzień Środy Popielcowej.

Współczesny świat pełen jest rozpraszających bodźców i ciągłej gonitwy za materialnymi dobrami. Środa Popielcowa przypomina o konieczności zatrzymania się, refleksji nad własnym życiem, wartościami oraz ostatecznym celem naszej egzystencji. W tym kontekście, okres Wielkiego Postu może być postrzegany nie tylko jako czas wyrzeczeń, ale przede wszystkim jako okazja do duchowego odnowienia i głębszego zrozumienia wiary.

Środa Popielcowa i następujący po niej Wielki Post są tradycją religijną i czasem, który może przynieść osobiste przemiany i umocnienie duchowe, niezależnie od indywidualnych przekonań.


Źródło info: strony internetowe parafii w powiecie gorlickim

Napisz komentarz

Komentarze

Onuca 13.02.2024 18:18
He he! Fajnie się tam bawicie, popiołem się sypią, no spoko.

ReklamaWpisowe 0 zł! Promocje na otwarcie! Zapisz swoje dziecko już dziś - Tuptuś - przedszkole i żłobek w Gorlicach przy ul. Sienkiewicza
ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Tak tak 3 km drogi zrobi robotę. Następne 10 km za 10 lat, bo prawdopodobnie po 2030 ruszą prace w terenie na niektórych odcinkach więc niewidzę tu powodów do nadmiernego optymizmu piszącego ten artykuł.Data dodania komentarza: 28.01.2025, 21:30Źródło komentarza: Nowy fragment drogi nr 75 otwarty w Brzesku. To pierwszy etap „Sądeczanki”Autor komentarza: J23Treść komentarza: Lepiej dołożyć te pieniądze do remontu schroniska.Data dodania komentarza: 28.01.2025, 19:56Źródło komentarza: Kontrowersje wokół budowy wieży widokowej na Magurze Małastowskiej [VIDEO]Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Nie jechała też zapewne "ścieżką rowerową" z Wapiennego do Sękowej. Lepiej jechać jezdnią niż tym czymś. I nie bawiła się na placu zabaw w Wapiennem - 3 huśtawki postawione na gumie, nie do użytku w upalny dzień.Data dodania komentarza: 28.01.2025, 18:37Źródło komentarza: Kontrowersje wokół budowy wieży widokowej na Magurze Małastowskiej [VIDEO]Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Wójt obiecywała, że w Wapiennem koncerty będą się odbywały raz czy dwa razy do roku. Tymczasem łomot jest przez całe lato, jak nie z muszli koncertowej, to z głośników nad basenem. Ta kobieta chce gminę zaasfaltować, zabetonować i żeby było jak w Bieszczadach. Wincyj turystów!Data dodania komentarza: 28.01.2025, 18:34Źródło komentarza: Kontrowersje wokół budowy wieży widokowej na Magurze Małastowskiej [VIDEO]
Reklama