Aby jednak takie wyprawy były udane, jest kilka rzeczy, które warto zabrać ze sobą na szlak. O czym dokładnie mowa? Co zabrać na pierwszą wędrówkę po górach? Podpowiadamy!
Odzież i buty zgodne z warunkami pogodowymi
Góry są piękne o każdej porze roku, więc wielu z nas decyduje się na wędrówki nie tylko w sezonie wiosenno-letnim, ale także jesienno-zimowym. Aby jednak nasza pierwsza górska przygoda przebiegła jak najlepiej powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubiorze i stroju.
Główna zasada wyboru tych elementów wyposażenia mówi, by stawiać na lekką i przewiewną odzież, która nie krępuje ruchów. Co więcej, powinna być ona dostosowana do warunków pogodowych panujących w miejscu, do którego się wybieramy. Zatem co zabrać w góry? Jeśli okaże się, że meteorolodzy zapowiadają piękną pogodę, to i tak lepiej zabrać ze sobą cieplejszy polar i nakrycie do deszczu, ponieważ z pogodą w górach, jest jak nad morzem, nigdy nie wiadomo, co nam przyniesie.
Podczas wakacyjnej wycieczki po górach może przydać się także kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy. Słońce w górach grzeje naprawdę mocno, więc w ciepły dzień można postawić na bawełniane szorty, a także zabrać mały kocyk, ponieważ pozwoli odpocząć w czasie wędrówki. Dobrym wyborem będzie też nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem. Z kolei wybierając się w góry zimą najlepiej stawiać na ciepłą, ale wygodną odzież.
Można pomyśleć o zakupie termoaktywnej odzieży, ponieważ ona ma zupełnie inne właściwości i może ułatwić spacery po górach. Konieczne będzie też zabranie ciepłych i wygodnych rękawiczek, czapki, czy nawet zapasowe ubranie. Kompletując wyposażenie, nie można też zapomnieć o odpowiednim obuwiu. W sezonie letnim warto postawić na wygodne i sprawdzone obuwie, ponieważ nowe może powodować obtarcia i odparzenia, a to zepsuje wędrówkę.
Odradza się zakładania codziennych trampek, czy adidasów z cienką podeszwą, o japonkach, czy klapkach i sandałach nie mówiąc. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie obuwie trekkingowego i takie można nabyć w profesjonalnym sklepie. Na okres jesienno-zimowy warto zainteresować się traperami, które dodatkowo powinno się wyposażyć w nakładki z kolcami, ponieważ przydadzą się na oblodzone szlaki, a tych zimą w górach nie brakuje.
Odpowiednio wyposażony plecak
Na górską wyprawę trzeba też zabrać plecak, a w nim kilka najważniejszych rzeczy. Przede wszystkim mowa tutaj o apteczce, a wraz z nią bandaży, czegoś odkażającego, leków przeciwbólowych, folii NRC, czy plastrów. Podczas pakowania plecaka należy sięgnąć także po papierowe mapy, odpowiednią ilość jedzenia i picia, zwłaszcza przy dłuższych trasach, a także latarki, najlepiej czołówki, z zestawem baterii na wymianę.
Co więcej, dobrą praktyką jest odpowiednie naładowanie telefony, czy zabranie ze sobą powerbanka. Warto też pamiętać o dokumentach i gotówce, ponieważ w schroniskach górskich nie zawsze można płacić kartą. Dodatkowo nie zaszkodzi też zabrać scyzoryka lub noża, zwłaszcza jeśli mamy jedzenie w puszkach, ponieważ ułatwi nam jego otwarcie.
Ubezpieczenie turystyczne
Górskie szczyty są w stanie zapewnić nam niezapomnianych doznań, ale pamiętajmy również o tym, że ich zdobywanie niesie ze sobą spore ryzyko i nie ma tutaj znaczenia nasz poziom doświadczenia. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, czy złe stąpnięcie, a już może dojść do kontuzji, czy poważnego upadku. W wielu sytuacjach konieczna jest też interwencja ratownictwa górskiego, a tego typu akcje generują ze sobą spore koszty. W Polsce nie są pobierane od osoby ubezpieczonej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia opłaty za akcje ratownictwa górskiego.
Jednak podczas pobytu za granicą już będzie inaczej, bo Polska stanowi wyjątek w skali Europy i świata, więc w razie konieczności wezwania ratowników, musimy spodziewać się przerzucenia na nas kosztów za całą akcję, ale nie tylko. W wielu przypadkach w grę będą wchodzić też koszty pobytu w szpitalu, czy koszty leczenia, zwłaszcza jeśli nasz wypadek będzie poważny. Mogą one być bardzo wysokie i wymagać od nas zaciągnięcia kredytu i to na bardzo długie lata.
Tego na pewno byśmy nie chcieli, więc zawsze lepiej przeciwdziałać, niż walczyć później z problemem i więcej na ten temat na https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/ubezpieczenie-w-gory/. Aby uniknąć nieprzyjemnych i bardzo kosztownych sytuacji, lepiej zainwestować w ubezpieczenie.
Wybór polisy jednak nie powinien być przypadkowy, lecz dobrany do rodzaju planowanych aktywności. Skoro wybieramy się w góry, to w naszym pakiecie musi znaleźć się pomoc w razie nieszczęśliwych wypadków i pokrycie kosztów akcji ratowniczej (ubezpieczenie KR). Jeśli do tego mamy w planach uprawianie sportów ekstremalnych, to powinniśmy rozszerzyć ubezpieczenie o polisę OC, która ochroni nas wtedy, gdy doprowadzimy do szkody osób trzecich.
Napisz komentarz
Komentarze