Ponownie nad arkuszami pochyli się ponad pół miliona osób, które kończą swoją edukację na poziomie podstawowym.
Dziś od godziny 9 rano pochylają się nad testami sprawdzającymi ich umiejętności matematyczne.
Co mogą znaleźć w arkuszach?
Od osób kończących ósma klasę wymaga się m.in. umiejętności odczytywania i właściwego interpretowania informacji z wykresów, tabeli, umiejętności wykonywania ich obliczeń i uzasadniania metody zastosowanej do rozwiązania określonego zadania. Aby udzielić prawidłowej odpowiedzi nie wystarczy podać rozwiązanie: niejednokrotnie treść zadania wymaga wykazania się dobrym rozumieniem przedstawionego zadania, jego treści i problemów, które należy rozwikłać wspierając się matematyką. Zadania obejmują m.in. obszar geometrii, potęgowanie, pierwiastkowanie i umiejętność tworzenia oraz rozwiązywania równań. Są też oczywiście zadania tekstowe.
Jakie dokładnie?
O treści dzisiejszych arkuszy z matematyki poinformujemy, kiedy zostaną one oficjalnie opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Ósmoklasiści! Niezmiennie trzymamy za Was kciuki!
AKTUALIZACJA (źródło info: CKE, godz. 14.30)
Znamy już treść zadań egzaminacyjnych, z którymi od rana zmagali się ósmoklasiści.
Jedno z zadań otwartych (za 3 punkty) miało następującą treść:
W czworokącie 𝐴𝐵𝐶𝐷 o polu 48 cm2 przekątna 𝐴𝐶 ma długość 8 cm i dzieli ten czworokąt na dwa trójkąty: 𝐴𝐵𝐶 i 𝐴𝐶𝐷 (zobacz rysunek). Wysokość trójkąta 𝐴𝐶𝐷
poprowadzona z wierzchołka 𝐷 do prostej 𝐴𝐶 jest równa 2 cm. Oblicz wysokość trójkąta 𝑨𝑩𝑪 poprowadzoną z wierzchołka 𝑩 do prostej 𝑨𝑪. Zapisz obliczenia.
Nieco łatwiejsze, zadanie za 2 punkty miało następującą treść:
Pociąg przebył ze stałą prędkością drogę 700 metrów w czasie 50 sekund. Przy zachowaniu tej samej, stałej prędkości ten sam pociąg drogę równą jego długości przebył
w czasie 15 sekund. Oblicz długość tego pociągu. Zapisz obliczenia.
Były również z pierwiastkami, skalą i zadania o...gofrach. Wiele z nich wymagało wykazania się wiedzą i zrozumieniem podstawowych problemów matematycznych, jak np. to zadanie za 1 punkt:
Pewien ostrosłup ma 16 wierzchołków. Ile wierzchołków ma graniastosłup o takiej samej podstawie, jaką ma ten ostrosłup?
Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
TUTAJ znajdziecie pełen arkusz z matematyki. Poradzilibyście sobie z jego bezbłędnym rozwiązaniem?
Źródło info: CKE
Napisz komentarz
Komentarze