O możliwych większych rozpogodzeniach wspominałem we wczorajszym artykule >>>Środa zapowiada się pochmurnie i bez opadów [POGODA OKIEM MARKA]
Zachmurzenie było większe jedynie w nocy oraz rano, kiedy to wilgotność była wyższa.
Rozpogodzenia sprawiły, że miniona noc ze środy na czwartek była bardzo zimna. Temperatura minimalna spadła poniżej granicy -15 stopni. W tzw. mrozowiskach było jeszcze zimniej.
Najniższą temperaturę odnotowano tym razem w północnej części powiatu. Miało to związek z pojawieniem się umiarkowanego w porywach wiatru z południa w południowej części powiatu, co podniosło tam nieco temperaturę powietrza.
W czwartek pogodę nadal będzie kształtował mocny wyż, lecz ciśnienie nie będzie już tak wysokie jak w środę. Niska zawartość wilgoci sprawi, że w czwartek znowu pojawią się większe rozpogodzenia, a zachmurzenie przez cały dzień będzie małe.
Temperatura maksymalna osiągnie granice 1 stopnia na plusie w północnej części powiatu, w południowej lekko poniżej granicy 0. Niewykluczone, że będzie jeszcze nieco cieplej. Po zachodzie Słońca temperatura ponownie zacznie dość szybko spadać, co będzie zapowiedzią kolejnej zimnej nocy.
Wiatr w porywach umiarkowany lub słaby z południa.
Wczoraj wspominałem Wam o ostatnich przypadkach większego spadku temperatury minimalnej w lutym, co było związane z adwekcją mocno wychłodzonej kontynentalnej masy powietrza.
Jak natomiast wyglądał luty w latach 1981-2020 pod kątem średniej temperatury powietrza w odniesieniu do nowej normy wieloletniej z lat 1991-2020?
Odpowiedź na powyższe pytanie da Wam grafika, której autorem jest niezawodne IMGW - PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego.

Napisz komentarz
Komentarze