Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

12.10.2018 (piątek) - Budowa Ścieżki rowerowej typu SINGLETRACK - Nie siedź w domu - zaGŁOSUJ! Budżet Obywatelski miasta Gorlice

Pamiętajcie głosowanie trwa do 12.10.2018r. (piątek), a głosować może KAŻDY kto w roku przeprowadzania głosowania ukończył lub ukończy 16 lat

Projekt numer 3 - Budowa ścieżki rowerowej typu SINGLETRACK i zręcznościowej ścieżki rowerowej na Górze Cmentarnej

Głosujcie >TUTAJ<

 

więcej informacji na www.facebook.com/Gorlickie-Ścieżki

 

Singletracki to wąskie, zazwyczaj jednokierunkowe, kręte ścieżki rowerowe, wijące się pomiędzy drzewami, z odpowiednio wyprofilowanymi zakrętami, pozwalające przemieszczać się rowerem w bezpośredniej bliskości przyrody. Należy nadmienić, że poruszanie się po „singlach” nie wymaga szczególnych (ponadprzeciętnych) umiejętności jazdy na rowerze oraz potrzeby dysponowania „wypasionym” sprzętem (wystarczy przeciętny rower górski lub trekingowy). Tak więc, projekt nie jest skierowany wyłącznie do wąskiej grupy rowerzystów „grawitacyjnych” typu Downhill lub Enduro.

Projekt zakłada budowę trasy o charakterze podjazdowo zjazdowym zamkniętej w pętlę o długości około 2km (kolor zielony na mapce), oraz trasy o charakterze zjazdowo zręcznościowej, z elementami do nauki skakania o długości około 100m (kolor czerwony na mapce). Przykładowy przebieg pokazuje mapka z załącznika numer 1. Zaproponowany przebieg, w maksymalnym stopniu wykorzystuje walory terenowe, przyrodnicze i krajobrazowe dostępnego obszaru.
Dokładny przebieg trasy będzie wiadomy po wykonaniu prac projektowych w terenie przez projektanta, przy uwzględnieniu rzeźby terenu, przebiegu istniejącej bądź projektowanej infrastruktury. Szczegóły dotyczące standardów planowania i budowy Singletracków dostępne w załączniku numer 2 do projektu.

Uzasadnienie:

Uprawiania sportów rowerowych jako forma rekreacji stała się jednym z ważniejszych segmentów turystyki zarówno na rynku Polskim jak i Europejskim. Forma wypoczynku „wraz z rowerem” stanowi trend z bardzo dużym potencjałem, stając się jednym ze sposobów na aktywną formę wypoczynku.
Trasy typu singletrack, ekologiczne, rekreacyjne to recepta na wykorzystanie potencjału drzemiącego w zboczu Góry Cmentarnej i mieszkańcach Gorlic zorientowanych na kolarstwo. Sama trasa zwiększy również atrakcyjność miasta nie tylko dla samych mieszkańców ale również dla odwiedzających Gorlice turystów.

Projekt sam w sobie realizuje wiele potrzeb społecznych takich jak:
• rozwój infrastruktury rowerowej miasta Gorlice
• wspieranie aktywności sportowych mieszkańców i propagowanie zdrowego stylu życia
• estetyzacji terenów przyległych do cmentarza wojskowego numer 91
• poprawa postaw proekologicznych wśród użytkowników
• wzmocnienie świadomości bezpieczeństwa pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego
• wspieranie lokalnego handlu i usług poprzez zwiększoną liczbę osób korzystających z ich usług

Korzyści z budowy:
• uniwersalność: ścieżki typu singletrack skierowane są do każdej grupy społecznej niezależnie od wieku
• bezpieczeństwo: jednokierunkowe trasy rowerowe podzielone ze względu na stopień trudności, oddzielenie ruchu pieszego od rowerzystów
• wspieranie aktywności sportowej i postaw proekologicznych
• infrastruktura umożliwiająca rozgrywanie zawodów typu XC bez dodatkowych nakładów na organizację

Ostatnio zmieniany środa, 10 październik 2018 14:01