Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

11-12.07.2018 (środa-czwartek) - „Świat pod Kyczerą” - Krynica-Zdrój

1231
Ponad 300 artystów z Argentyny, Nepalu, Ukrainy, Kolumbii, Rumunii, Czech, Cypru Północnego, Hiszpanii, Słowacji i Polski wystąpi przez 14 dni festiwalowych na 12 dużych scenach na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i po raz pierwszy w Opolskiem. Festiwal rozpocznie się 29 czerwca korowodem i koncertem galowym w Świdnicy na Dolnym Śląsku – zakończy uroczystą galą na deptaku w perle karpackich uzdrowisk, Krynicy-Zdroju, 12 lipca.
 
Blisko 20 koncertów, korowody i animacje uliczne, warsztaty artystyczne, spotkania integracyjne. To najkrótsza charakterystyka XXI Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”.
 
„Świat pod Kyczerą” należy do największych festiwali folklorystycznych w Polsce. Do tej pory zaprezentowało się na nim blisko 200 grup folklorystycznych, między innymi z tak odległych zakątków świata jak Wallis i Futuna, Sierra Leone, Chile, Nowa Zelandia, Tajwan, Kostaryka, Indonezja, Tanzania, Irak czy Togo. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1996 roku.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy. Festiwal miał zwrócić uwagę społeczności lokalnej i opinii międzynarodowej na Łemków – niedużą społeczność zamieszkującą w Polsce. Pierwotne siedziby Łemków znajdowały się w Beskidzie Niskim i Sądeckim (Karpaty). Ich liczebność w międzywojennej Polsce szacowano na 100-120 tysięcy. Należeli do kościoła greckokatolickiego i prawosławnego. W piśmie posługiwali się cyrylicą. Ich kultura była typową dla regionów pogranicza, łączyła w sobie elementy kultury Wschodu i Zachodu.
 
W latach 1944-1946, w ramach tzw. wymiany ludnością między Polską a ZSRR, zostali objęci wysiedleniami na radziecką Ukrainę, a w 1947 roku wysiedleni w ramach tzw. akcji „Wisła” na ziemie zachodniej i północnej Polski. Dziś ich największe skupiska znajdują się w okolicach Legnicy i Lubina na Dolnym Śląsku, w Lubuskim oraz w kilku gminach powiatu gorlickiego na Łemkowszczyźnie, gdzie powrócili po 1956 roku.
 
Festiwal jest dla nich pomostem łączącym dawne i obecne miejsca zamieszkania. Pozwala na prezentację kultury duchowej i dziedzictwa materialnego. Owocuje cennymi doświadczeniami, nawiązaniem nowych kontaktów, zaproszeniami.
 
„Kyczera” reprezentowała Polskę na wielu prestiżowych festiwalach w świecie, między innymi w Chinach, Iraku, Portugalii, Niemczech, Meksyku, Chorwacji, Indonezji, Gruzji, Indiach, Peru, Rosji, Izraelu, we Włoszech.
 
Program XXI Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”:
część małopolska

10 lipca (wtorek), Gorlice, Sękowa

15.30 – korowód i animacje uliczne w Gorlicach (u;. 3 Maja – deptak)
19.30 – koncert galowy w Sękowej (scena obok kościoła UNESCO)
 
11 lipca (środa), Krynica-Zdrój

15.00 – korowód i animacje uliczne (deptak)
15.30 – koncert galowy „Łemkowie i ich goście dla Krynicy-Zdroju” (scena na deptaku)
 
12 lipca (czwartek), Krynica-Zdrój

14.45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Epifaniusza Drowniaka – Nikifora w Krynicy-Zdroju
15.00 – korowód i animacje uliczne (deptak)
15.30 – koncert finałowy (scena na deptaku)
Ostatnio zmieniany środa, 11 lipiec 2018 16:13