PPHU MEBLE PYKA NOWY SĄCZ
reklama

Dlaczego nikt nie pomógł ? Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Dziś w godzinach przedpołudniowych przed Powiatowym Urzędem Pracy w Gorlicach miało miejsce zdarzenie świadczące o tym, że świąteczna empatia i wrażliwość na drugiego człowieka niestety niewiele znaczą.

Do mężczyzny, który upadł przy ulicy Michalusa, długo nikt nie podszedł. Zbyt długo. Reanimacja podjęta zbyt późno nie przyniosła spodziewanego efektu - mężczyzna zmarł.

Zadbany, dobrze ubrany. Mężczyzna zmierzał w kierunku urzędu pracy. Niestety, nigdy się tam nie pojawił. Upadł tracąc przytomność. Leżącego przy chodniku mężczyznę mijało wiele osób - nie pomógł nikt. Dopiero po chwili podeszła do niego osoba, która sprawdzając podstawowe czynności życiowe wezwała pomoc i podjęła akcję resuscytacyjną.

Standard znany wszystkim, nawet najmłodszym, nie wymaga wiele siły ani umiejętności. Niestety, potrzebujący pomocy nie wysyłają zaproszeń, ani nie są specjalnie oznakowani - z inicjatywą niesienia pomocy musimy wyjść intuicyjnie. Szokujący jest fakt, że osoba nieprzytomna leżąca na chodniku dla wielu takim sygnałem nie była.

Mimo wysiłku udzielenia pomocy było już za późno - mężczyzna zmarł.

Szkolenia z pierwszej pomocy są powszechne, znajomością zasad postępowania może pochwalić się niemal każdy. Co jednak z tego, skoro dzisiejsze zdarzenie wystawia nam jako społeczeństwu smutna wizytówkę - pozbawieni empatii nie reagujemy wtedy kiedy trzeba. Na znieczulicę wpływa z pewnością wiele faktów: strach, brak pewności siebie, zniechęcenie do niesienia pomocy w związku zbyt często spotykanymi osobami nieprzytomnymi po spożyciu alkoholu.

Nic jednak nie tłumaczy tego, że w dobie powszechnie dostępnych telefonów, przy często uczęszczanej ulicy ma miejsce podobne wydarzenie jak to dzisiaj.

Pozbawiony szansy na pomoc człowiek umiera, ponieważ cichy bohater, który zdecydował się przyjść z pomocą przybył zbyt późno. Nie wiemy jak potoczyłoby się dalsze jego losy, gdyby ktokolwiek od razu zareagował. Z pomocą przychodzą nam jednak nieubłagane statystyki - szansa na powrót do pełni sił po epizodzie nagłego zatrzymania krążenia są ogromne. Warunek jest jednak jeden - szybko udzielona pierwsza pomoc.

Dziś tego zabrakło.

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info

Wszystkie oceny (0)

0 z 5 gwiazdek
Dodaj komentarz
 • ONA

  W takiej sytuacji wystarczy być CZŁOWIEKIEM !

 • Zenek

  Nie udzielenie pomocy też podlega karze. Więc bierność w takim przypadku mówi sama za siebie. Pewnie Ci co przechodzili obok to wielcy katolicy tyloko w niedziele w kościele.

 • gruby

  Ludzie widzac takie przypadki boja sie udzielic pierwszej pomocy myslac ze nie poradza sobie w takiej sytuacji i odchodza myslacze moze kto inny pomoze w takiej sytuacji.

 • Polak

  A dlaczego policja i straz miejska nie pomaga tylko szkodzi? O tym artykuł zrobić

 • Bolesław

  Logiczne! dlatego nikt nie pomógł bo w Gorlicach porządku pilnuje Policja i Straż Miejska.

 • ks.

  A ile w Gorlicach chodzi osób skoro to jest wieś, ale też mogła być tam kamera.

 • ks.

  Jest to dowód na to że w Gorlicach ubywa Konfidentów !!

 • Anna

  Byłam świadkiem jak kobieta zadzwoniła na 112 prosząc o ratunek a koleś uciekł no i wtedy chyba zapłacić ktoś musi za fałszywe wezwanie.

 • Logiczny

  Są wszędzie limity i zawsze się mówi że tylko raz do roku ale prawda jest inna.

 • Logiczny

  Nikt nie dzwoni bo nie wie gdzie zadzwonić i nie chce być znanym numerom alarmowym ze stałego dzwonienia. Bo jak wszędzie są dane limity.

Pokaż więcej
reklama
reklama
 1. KINO KOLORY
 2. FARYS
 3. HELIOS

05.26 kino kolory mini

05.24 farys

reklama
 1. NAJNOWSZE ARTYKUŁY
 2. SONDY

Wydarzenie roku 2015 w Gorlicach

Obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami - 38.3%
Remont ul. Kołłątaja z umiejscowieniem przejścia dla pieszych na wysokości LO im. Kromera - 1%
Gala Boksu "South Batle" - 2.4%
Summer Beat Festival - 12.4%
Budowa Północnego Obejścia Gorlic - 10.5%
Festiwal im. Zygmunta Haupta - 1.9%
Festiwal im. Kromera w Bieczu - 1.9%
Otwarcie sklepu Kaufland w Gorlicach - 12%
Matka Boża Patronką Gorlic - 9.1%
Przywrócenie połączenia kolejowego do Gorlic-Zagórzan - 10.5%

Głosów ogółem: 209
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: styczeń 10, 2016
reklama