Top Cezar kupuj bez vat
reklama

Dlaczego nikt nie pomógł ? Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Dziś w godzinach przedpołudniowych przed Powiatowym Urzędem Pracy w Gorlicach miało miejsce zdarzenie świadczące o tym, że świąteczna empatia i wrażliwość na drugiego człowieka niestety niewiele znaczą.

Do mężczyzny, który upadł przy ulicy Michalusa, długo nikt nie podszedł. Zbyt długo. Reanimacja podjęta zbyt późno nie przyniosła spodziewanego efektu - mężczyzna zmarł.

Zadbany, dobrze ubrany. Mężczyzna zmierzał w kierunku urzędu pracy. Niestety, nigdy się tam nie pojawił. Upadł tracąc przytomność. Leżącego przy chodniku mężczyznę mijało wiele osób - nie pomógł nikt. Dopiero po chwili podeszła do niego osoba, która sprawdzając podstawowe czynności życiowe wezwała pomoc i podjęła akcję resuscytacyjną.

Standard znany wszystkim, nawet najmłodszym, nie wymaga wiele siły ani umiejętności. Niestety, potrzebujący pomocy nie wysyłają zaproszeń, ani nie są specjalnie oznakowani - z inicjatywą niesienia pomocy musimy wyjść intuicyjnie. Szokujący jest fakt, że osoba nieprzytomna leżąca na chodniku dla wielu takim sygnałem nie była.

Mimo wysiłku udzielenia pomocy było już za późno - mężczyzna zmarł.

Szkolenia z pierwszej pomocy są powszechne, znajomością zasad postępowania może pochwalić się niemal każdy. Co jednak z tego, skoro dzisiejsze zdarzenie wystawia nam jako społeczeństwu smutna wizytówkę - pozbawieni empatii nie reagujemy wtedy kiedy trzeba. Na znieczulicę wpływa z pewnością wiele faktów: strach, brak pewności siebie, zniechęcenie do niesienia pomocy w związku zbyt często spotykanymi osobami nieprzytomnymi po spożyciu alkoholu.

Nic jednak nie tłumaczy tego, że w dobie powszechnie dostępnych telefonów, przy często uczęszczanej ulicy ma miejsce podobne wydarzenie jak to dzisiaj.

Pozbawiony szansy na pomoc człowiek umiera, ponieważ cichy bohater, który zdecydował się przyjść z pomocą przybył zbyt późno. Nie wiemy jak potoczyłoby się dalsze jego losy, gdyby ktokolwiek od razu zareagował. Z pomocą przychodzą nam jednak nieubłagane statystyki - szansa na powrót do pełni sił po epizodzie nagłego zatrzymania krążenia są ogromne. Warunek jest jednak jeden - szybko udzielona pierwsza pomoc.

Dziś tego zabrakło.

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 99 51 51

Strona: www.halogorlice.info

Wszystkie oceny (0)

0 z 5 gwiazdek
Dodaj komentarz
 • ONA

  W takiej sytuacji wystarczy być CZŁOWIEKIEM !

 • Zenek

  Nie udzielenie pomocy też podlega karze. Więc bierność w takim przypadku mówi sama za siebie. Pewnie Ci co przechodzili obok to wielcy katolicy tyloko w niedziele w kościele.

 • gruby

  Ludzie widzac takie przypadki boja sie udzielic pierwszej pomocy myslac ze nie poradza sobie w takiej sytuacji i odchodza myslacze moze kto inny pomoze w takiej sytuacji.

 • Polak

  A dlaczego policja i straz miejska nie pomaga tylko szkodzi? O tym artykuł zrobić

 • Bolesław

  Logiczne! dlatego nikt nie pomógł bo w Gorlicach porządku pilnuje Policja i Straż Miejska.

 • ks.

  A ile w Gorlicach chodzi osób skoro to jest wieś, ale też mogła być tam kamera.

 • ks.

  Jest to dowód na to że w Gorlicach ubywa Konfidentów !!

 • Anna

  Byłam świadkiem jak kobieta zadzwoniła na 112 prosząc o ratunek a koleś uciekł no i wtedy chyba zapłacić ktoś musi za fałszywe wezwanie.

 • Logiczny

  Są wszędzie limity i zawsze się mówi że tylko raz do roku ale prawda jest inna.

 • Logiczny

  Nikt nie dzwoni bo nie wie gdzie zadzwonić i nie chce być znanym numerom alarmowym ze stałego dzwonienia. Bo jak wszędzie są dane limity.

Pokaż więcej
reklama
 1. NAJNOWSZE ARTYKUŁY
 2. SONDY

Wydarzenie roku 2015 w Gorlicach

Obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami - 38.3%
Remont ul. Kołłątaja z umiejscowieniem przejścia dla pieszych na wysokości LO im. Kromera - 1%
Gala Boksu "South Batle" - 2.4%
Summer Beat Festival - 12.4%
Budowa Północnego Obejścia Gorlic - 10.5%
Festiwal im. Zygmunta Haupta - 1.9%
Festiwal im. Kromera w Bieczu - 1.9%
Otwarcie sklepu Kaufland w Gorlicach - 12%
Matka Boża Patronką Gorlic - 9.1%
Przywrócenie połączenia kolejowego do Gorlic-Zagórzan - 10.5%

Głosów ogółem: 209
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: styczeń 10, 2016
reklama