Wernisaż wystawy „SPOTKANIE” – ANTONI NIKIEL/MALARSTWO | halogorlice.info

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Antoniego Nikla pt. Spotkanie.
kiedy: 26 maja 2023 (piątek), godz. 18
gdzie: w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku
Wystawa będzie prezentowana do 14 czerwca 2023 roku.
Każdy obraz jest zaproszeniem do patrzenia, jednak nie każdy uczy spoglądać z namysłem i uważnie. Lubimy powtarzać, że żyjemy w cywilizacji obrazu, ale paradoksalnie nadmiar, jakim charakteryzuje się otaczająca nas zewsząd ikonosfera skutkuje dewaluacją wizerunków i naszym znieczuleniem na siłę ich oddziaływania.
Tym bardziej więc potrzebujemy sztuki – zwłaszcza tej, która zmusza wręcz do tego, by przystanąć i zacząć patrzeć naprawdę. Takie właśnie jest malarstwo Antoniego Nikla, syna ziemi gorlickiej, związanego od lat ze środowiskiem artystycznym Rzeszowa. To twórczość, która zadziwia wytrwałością i konsekwencją właściwą największym. Artysta metodycznie konstruuje swoje prace z plam barwnych przyjmujących najczęściej podłużną formę odcinka linii.
Wykreowana w ten sposób hipnotyczna wręcz przestrzeń obrazu wciąga widza w głąb i każe przyglądać się niuansom i detalom, które są istotnym budulcem owego malarstwa. Zmienne układy plam i linii, organizujące się niekiedy w większe formacje, subtelne przejścia kolorystyczne skutkujące pewnego rodzaju rozwibrowaniem całości, pojawiające się gdzieniegdzie „zaburzenia” rytmicznego systemu poprzez wprowadzenie niewielkich, acz intensywnych barw kontrastowych, wreszcie oddziałujące na mnie osobiście najmocniej przestrzenie „puste” (ale czy na pewno?) – to wszystko sprawia, że obcowanie z każdym jednym malowidłem staje się aktem swoistej kontemplacji. Być może autor dopuszcza nas w ten sposób do intymnej czynności tworzenia?
Jak to sobie bowiem wyobrażam, owo żmudne, precyzyjne malowanie musi być działaniem pełnym skupienia i kontemplacji właśnie. A z niej mogą wypływać impulsy, które mają moc zaprowadzić nas o wiele głębiej i dalej niż moglibyśmy się tego spodziewać patrząc tylko pobieżnie i powierzchownie.
ks. dr Paweł Batory
Antoni Nikiel
Urodzony w 1959 r. w Gorlicach. Dr hab. prof. UR; uprawia malarstwo i rysunek. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika (1986); doktorat (2000) i habilitacja (2012) w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest członkiem rzeszowskiej grupy artystycznej „Na Drabinie”, Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza” oraz Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zrealizował 26 wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W dorobku posiada 16 nagród i wyróżnień za działalność artystyczną. Od 1995 roku pracownik naukowy WSP w Rzeszowie, a od 2001 roku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuki UR, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą.