Małgorzata Komorowska „PUSTOSTANY”/ TECHNIKA MIESZANA | halogorlice.info

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w w Gorlicach zaprasza serdecznie na wernisaż wystawy – Małgorzata Komorowska „PUSTOSTANY”/ TECHNIKA MIESZANA.
kiedy: 14 kwietnia (piątek), godz. 18
gdzie: Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach
Wystawa będzie prezentowana do 2 maja 2023 roku.
Pustostany – miejsca pozbawione mieszkańców. Opuszczone, albo też nigdy niezamieszkałe.Przesiąknięte chłodem, stoją w oczekiwaniu, istniejąc jakby poza realnym czasem.Moja wystawa skupia się na pustostanach pamięci. Pojawiają się na nich miejsca
opuszczone, patrzymy na pozostawione rekwizyty codzienności: stoły, kwiaty, naczynia. To przestrzenie wyobrażone, oczekujące na zasiedlenie, aczkolwiek do tego naprawdę nie przeznaczone - krajobrazy i wnętrza.W moich rozważaniach nad pustką pojawiają się również w przestrzeni wystawy obrazy świata realnego. Odnoszą się do specjalnego rodzaj pustki wynikającego z utraty. Wydzielona przestrzeń, którą zatytułowałam „Gdzie Wy teraz jesteście?” poświęcona jest pamięci moich bliskich, którzy dawno temu odeszli, zostawiając pustkę o wielu odcieniach. Dialog pomiędzy zapisem fotograficznym wnętrz, realnymi rekwizytami, a malarstwem w tym wypadku przybiera formę instalacji.
Małgorzata Komorowska - zajmuje się przestrzenią poszukiwań rozpiętą pomiędzy malarstwem, instalacją i scenografią.
Absolwentka UJ, ASP w Krakowie i Uniwersytetu Illinois w Stanach Zjednoczonych. Związana z Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie od prawie czterdziestu lat. Od lat dziewięćdziesiątych współtworzyła programowo i organizacyjnie Katedrę Scenografii. W latach 2006 do 2016 była kuratorem Galerii Scenografii. Od roku 2014 roku pełni funkcję kierownika Katedry Scenografii Wydziału Malarstwa. Debiutowała w zawodzie scenografa w latach osiemdziesiątych, zaczynając od pracy w filmie jako kostiumograf. Po studiach w Stanach Zjednoczonych pracowała już głównie jako scenograf teatralny. Zrealizowała kilkadziesiąt spektakli i performansów. Od kilkunastu lat zajmuje się głównie malarstwem i tworzeniem instalacji. W ostatnich latach indywidualne wystawy jej malarstwa odbyły się w Zakopanem, Krakowie i Katowicach. Ostatnie będące powrotem do instalacji parateatralnych miały miejsce w Galerii Sceny Plastycznej KUL w ramach festiwalu Scenografii i Kostiumu w Lublinie w roku 2018. W 2020 roku w Galerii Miejskiej w Częstochowie miała miejsce wystawa jej prac zatytułowana „Między malarstwem a scenografią” .W Dworku Sierakowskich w Sopocie prezentowała swoje prace malarskie inspirowane poezją Sławiny Kwidzińskiej na wystawie „Jestem i nie ma mnie” jesienią 2020 roku.
Zajmuje się również zagadnieniem edukacji scenograficznej. Jest autorka wielu publikacji w tym trzytomowego albumu, opracowanego wspólnie z Romanem Łodzińskim: „Scenografia w ASP w Krakowie. Od Wyspiańskiego do czasów współczesnych.”