Po zakończeniu uroczystego apelu odbyło się otwarcie wystawy poświęconej harcmistrzyni Marii Rydarowskiej, a od godz. 11 do 15 młodzież bierze udział w grze miejskiej „Mury” Zbuduj Mur Ocal Społeczeństwo.
...
Patronka gorlickiego hufca urodziła się 28 stycznia 1914 roku w Gorlicach i już od najmłodszych lat była zaangażowała w działalność lokalnego ZHP. Natomiast gdy w 1939 roku Niemcy wkroczyli do Gorlic Maria Rydarowska nie szczędziła wysiłków, by pomagać rannym, potrzebującym oraz osobom przebywającym w obozie jenieckim. To dla nich wraz ze znajomymi organizowała ucieczki, pomagała też żołnierzom ukrywającym się w lasach. 23 września 1940 roku została aresztowana za pomoc udzielaną Polakom przerzucanym na Węgry.
Pobyt w jasielskim i tarnowskim więzieniu był początkiem jej tułaczki. 11 września 1941 roku Maria Rydarowska trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Nie załamało to jednak tej walecznej kobiety – bardzo szybko z Józefą Kantor i Zofią Janczy założyły drużynę harcerską „Mury”. W obozie przebywała do 28 lutego 1945 roku, w międzyczasie sześć tygodni przebywała w ciemnicy za udzielanie koleżeńskiej pomocy, co oznaczało również głodówkę i codzienne kary fizyczne. Następnie Maria Rydarowska została przewieziona do obozu-umieralni w Bergen-Belsen, gdzie doczekała się wyzwolenia dokonanego przez wojska brytyjskie 15 kwietnia 1945 roku.
W październiku 1948 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie wyszła za mąż za Kazimierza Szymerskiego, także byłego więźnia Bergen-Belsen. Do końca życia bardzo mocno angażowała się w pracę z młodzieżą i działalność harcerską.
Zmarła w Daytona Beach na Florydzie 10 września 1993 roku i właśnie w USA znajduje się jej miejsce wiecznego spoczynku.
Źródło info: Hufiec ZHP Gorlice, Kurier Gorlicki 9/2012 (225)
Napisz komentarz
Komentarze