reklama

Seniorzy czyli Ci... po 50-ce! Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wyznaczanie granicy wieku "senioralnego" na 50 lat wydaje się pewnym nadużyciem.

Tak jednak właśnie wygląda zaproszenie do udziału w zbliżających się zawodach sportowych.


reklama
reklama

Teorie psychologiczne w zdecydowanej większości o "seniorach" mówią w odniesieniu do osób, które ukończyły co najmniej 60 rok życia. Nie brakuje jednak teorii, które granicę tą przesuwają zdecydowanie dalej: na wiek lat 70 czy 75.

Z zaskoczeniem przyjęliśmy więc informację odnalezioną na jednej z tablic ogłoszeniowych w mieście.

Urząd Miejski w Gorlicach zaskakuje pisząc, że organizuje "Spartakiadę dla seniorów, tj. osób, które ukończyły 50 lat."

Chociaż idea pikniku, promocji zdrowia, sportu i rekreacji jest jak najbardziej szczytna, to etykieta "seniora" z pewnością nie przysłuży się idei.

Osoby w wieku lat 50-60 teorie psychologiczne nakazują opisywać jako te, które cieszą się "pełnią dorosłości". To ludzie aktywni, mający szereg możliwości realizowania się na polu zawodowym, prywatnym, stopniowo wchodzący także w ukochane przez wielu role babci i dziadków.

Jeśli jednak zapytać losowo wybrane osoby w wieku lat 53 czy 55, czy czują się "seniorami" w najlepszym wypadku skwitują to uśmiechem, w najgorszym - obrażą się śmiertelnie.

Niefortunna nazwa imprezy może w tym przypadku obrócić się przeciwko niej. Rozumiemy, że pewne techniczne kwestie, takie jak istnienie funduszy dedykowanych na aktywizację osób starszych, wymagają żonglowania słowami, ale w tym przypadku rozwiązanie może nie być ciepło przyjęte przez "seniorów którzy niedawno ukończyli 50 rok życia".

Może i psychologia nie podpowie ideanej nazwy dla kolejnej Spartakiady, ale z pewnością pomoże wykluczyć niektóre określenia, jako, delikatnie rzecz ujmując niestosowne.

...a impreza już w najbliższy wtorek, 17 października, w godzinach 9:00-15:00; zapisy jeszcze do jutra pod wskazanym na zaproszeniu numerem telefonu.


reklama
reklama

reklama

reklama


 

Monika Kulka-Smołkowicz

Redaktor Portalu halogorlice.info

e-mail: monika.kulka@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama