reklama

Biegowa Ptaszkowa Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Ptaszkowej koło Grybowa, mającej bogate tradycje w narciarstwie biegowym powstał nowoczesny ośrodek sportowy – Centrum Sportów Zimowych.

Inwestycja była realizowana od jesieni 2014 roku, a ośrodek został wybudowany przy stoku Jaworza.

W budynku znalazły się pomieszczenia dla zawodników i osób przygotowujących sprzęt narciarski oraz sędziów, pomieszczenie dla mediów, z którego dziennikarze będą mogli relacjonować odbywające się tam zawody, czy inne sportowe przedsięwzięcia. Kolejną kondygnację budynku zajmuje kilkanaście dwuosobowych pokoi dla zawodników, trenerów i sędziów. Ośrodek dysponuje także miejscami noclegowymi. Nie zapomniano o sali konferencyjnej i pomieszczeniach dla gastronomii. We wtorek trzeciego stycznia na trasach Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej uroczyście rozpoczęto VIII edycję Małopolskiej Szkolnej Ligi Szkolnego Związku Sportowego w biegach narciarskich. Liga Małopolska to największa w Polsce cykliczna impreza na biegówkach. Była to pierwsza impreza narciarska w Centrum Sportów Zimowych.

- Obok budynku, który został oddany do użytku w grudniu, znajdują się pola startowe dla zawodników. Narciarze i nartorolkarze mogą biegać oraz trenować na świetnie przygotowanych trasach o długości 1,6 km. Są one oświetlone i sztucznie śnieżone. Teraz tego nie widać, ale pod śniegiem jest asfalt dla nartorolkarzy. Trasy posiadają homologację Polskiego Związku Narciarskiego. Inwestycja tj. budowa obiektu, łącznie z trasami kosztowała nas 9 milionów złotych. Oczywiście część funduszy dostaliśmy z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dużą popularnością cieszy się również lodowisko w Białej Niżnej, z czego również bardzo się cieszymy. Można powiedzieć, że gmina Grybów staje się powoli ośrodkiem sportów zimowych– mówi gminy Grybów Piotr Krok.

W pierwszych zawodach w tym roku wystartowało około 300 zawodników. Nie zabrakło wśród nich biegaczy i biegaczek z terenu naszego powiatu reprezentujących UKS Hańczowa, SP Wysowa, SP Sękowa, Gimnazjum Uście Gorlickie, SP Hańczowa, SP Krzywa czy SMS Zakopane, gdzie uczą się także nasi zawodnicy. Jako pierwsze pobiegły gimnazjalistki i gimnazjaliści. Na mecie mieliśmy okazję porozmawiać z Ireną Szkurat z Bartnego i Justyną Śliwą z Gorlic, które na codzień uczą się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.

- Trasy są super przygotowane. Dopisała nam pogoda. Zawody były mocno obsadzone. To dopiero początek rywalizacji. Myślimy, że uda nam się pogodzić naukę w szkole, treningi i starty w zawodach, których będzie bardzo dużo – powiedziały nam nasze biegaczki.
- Liga Małopolska to największa w Polsce cykliczna impreza na biegówkach. W sezonie rozgrywa się osiem biegów w ramach ligi a średnia ilość startujących to około 250 zawodników. Inauguracja biegów miała nastąpić pierwotnie w Kluszkowcach, jednak ostatecznie została przeniesiona do Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej. Bo tutaj są najpiękniejsze trasy w Polsce. Wierzę w to, że są wśród startujących są następcy Justyny Kowalczyk. Jesteśmy zaskoczeni frekwencją, wszyscy przyjechali, aby zobaczyć, co tutaj powstało. Mówią, że takiego ośrodka jak w Ptaszkowej, to nie ma nigdzie - mówi Stanisław Mrowca, pierwszy trener Justyny Kowalczyk, kierownik ligi.

Ptaszkowa jest idealnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Posiada ona specyficzne ukształtowanie terenu i szczególny mikroklimat, dzięki któremu śnieg na trasach biegowych, utrzymuje się znacznie dłużej niż w innych regionach Sądecczyzny.

Tomasz Stasiowski

Założyciel i wydawca portalu haloGORLICE

e-mail: tomasz.stasiowski@halogorlice.info

tel. 733 05 30 05

Strona: www.halogorlice.info

Komentarze   

0 # Kul 2017-01-06 21:02
Czy by Gorlice przechodzili pod Powiat Nowy Sącz??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama
  1. FARYS
  2. HELIOS
  3. KINO KOLORY

07.03 kino farys mini

05.26 kino kolory mini

reklama
reklama