Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ośmiorniczki dla wcześniaków, czyli kreatywne pomaganie

Już jakiś czas temu popularnym tematem stały się terapeutyczne maskotki dla wcześniaków, które co jakiś czas wracają na języki. Jest to pomysł, który narodził się w Danii i spotkał się z ogromnym odzewem nie tylko w kraju, ale i na świecie. W Polsce projektem tym zainteresowały się Joanna Kmieć, która poprzez swoje działania stopniowo pokazywała jego zalety, zarażając w ten sposób fascynacją kolejne osoby. Działania wolontariuszy były tak ogromne, że w tej chwili przerodziły się w Fundację Małych Serc. Co kryje się za tym pomysłem i dlaczego jest taki popularny? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
  • 30.01.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ośmiorniczki dla wcześniaków, czyli kreatywne pomaganie

Czym są ośmiorniczki dla wcześniaków?

Są to maskotki wykonane ze sznurka do szydełkowania, przypominające kształtem ośmiornice. Oczywiście wiele dzieci ma swoje przytulanki, z którymi są silnie związane, lecz w tym przypadku dochodzi jeszcze działanie terapeutyczne. Kształt i wykonanie nie są przypadkowe. Głównie chodzi o kształt macek, który przypomina wcześniakom środowisko, w którym były do tej pory, a dokładniej pępowinę. Dzieci te pierwszy okres życia spędzają w inkubatorach, a obecność przytulanki uspokaja je i daje poczucie bezpieczeństwa. O wiele chętniej chwytają splot ze sznurka, niż rurki sprzętu medycznego. Jest to również bardzo cenione przez rodziców, którzy bardzo doceniają wsparcie wolontariuszy i poczucie, że nie zostali sami.

 

Od czego zacząć?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to zadanie wyłącznie dla osób posługujących się perfekcyjnie szydełkiem. Jednak jak zapewnia koordynatorka akcji, jak i wszystkie osoby zaangażowane, dzierganie wcale nie jest takie trudne. Sznurek do szydełkowania, szydełko, a do tego trochę czasu i chęci wystarczą. Zazwyczaj wybierane są szydełka o grubości 3 lub 3,5 mm oraz motek bawełnianej włóczki. Jest to zabawka dla dziecka, dlatego tak ważne jest, żeby wybrane przez nas materiały były najwyższej jakości, najlepiej z hipoalergicznych włókien. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ważne również, żeby pojedyncze macki nie były dłuższe niż 22cm. Na zewnątrz rządzi bawełna, natomiast wypełnienie ‘główki’ ośmiorniczki jest zazwyczaj z poliestru, który zniesie pranie w temp. 60 st. C. Przed włożeniem danej maskotki do inkubatora dziecka, dawana jest ona mamie dziecka, która ma za zadanie ponosić ją trochę przy swoim ciele. W ten sposób przekazują one swój zapach i florę bakteryjną, które są bardzo ważne dla wcześniaków.

 

Szydełkować może każdy!

Oprócz umiejętności jakie są potrzebne do stworzenia ośmiorniczki najważniejsze są chęci. Danej sztuki możemy nauczyć się nawet poprzez filmiki zamieszczone w internecie. Prowadzone są również warsztaty przez wolontariuszy, na których pokazują od czego zacząć, a także z czasem przekształcają się one w zajęcia zrzeszające miłośników tej idei. Jest to czas podczas którego poszczególne osoby dzielą się swoimi doświadczeniami. Sami wolontariusze przyznają, że jest to fajne uczucie poczuć, że wspólnie robi się coś dobrego. Pomysłów na maskotki jest mnóstwo! Możemy wybrać dowolny kolor sznurka do szydełkowania, a także łączyć je dowolnie ze sobą. Wzorki, minki i inne dodatki są odzwierciedleniem naszej wyobraźni. Wolny czas możemy wykorzystać w przyjemny sposób, a przy okazji pomóc innym. To inicjatywa dla każdego!

--- Artykuł sponsorowany ---