Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Rozdzielność majątkowa a długi

W Polsce głównym ustrojem majątkowym przy zawieraniu związku małżeńskiego jest wspólnota majątkowa. Jednakże wiele par decyduje się na rozdzielność majątkowo, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi długami współmałżonka. Jak to wygląda w praktyce?
  • 03.12.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rozdzielność majątkowa a długi

Wspólnota majątkowa a długi współmałżonka

W Polsce większość małżeństw wybiera ustrój majątkowy zwany ustawową wspólnotą majątkową. Jeżeli nowożeńcy nie postanowili inaczej w odrębnej umowie, to wspólnota majątkowa ustanawiana jest automatycznie podczas zawarcia związku małżeńskiego.

Oznacza to, że już od pierwszego dnia ślubu mąż i żona dysponują wspólnym majątkiem. Każdy przedmiot, który zakupią po ślubie lub wspólnie zaciągnięte zobowiązania trafiają do ich wspólnego majątku. 

Natomiast własny majątek osobisty mogą stanowić przedmioty, które zgromadzili przed ślubem. Odpowiedzialność jednego małżonka za długi drugiego zależy od sytuacji:

1. Jeśli małżonkowie zaciągnęli dług wspólnie to obydwoje odpowiadają za dług majątkiem wspólnym oraz po równo swoim majątkiem osobistym,

2.Jeżeli jeden z małżonków zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego, to odpowiadają oni za dług majątkiem wspólnym.

3. Jeżeli jeden z małżonków ma dług wynikający z zaciągnięcia zobowiązania bez zgody drugiego małżonka, to dług spłacany jest z majątku osobistego dłużnika, ale także i ze składników majątku wspólnego, jakim jest wynagrodzenie za pracę.

Rozdzielność majątkowa a długi współmałżonka

Rozdzielność majątkowa oznacza brak wspólnego majątku. Każdy z nich ma swój własny, osobny majątek. Jeżeli małżonkowie podpisali intercyzę przed zawarciem związku małżeńskiego, to w dniu ślubu nie powstaje wspólnota majątkowa.

W związku z tym wszystkie zobowiązania każdego z małżonków są tylko ich, a druga osoba nie ponosi za nie odpowiedzialności. Jeśli jeden z nich zaciągnie dług, spłaca go z majątku osobistego. Trzeba jednak pamiętać, że przy np. wnioskowaniu o kredyt, należy poinformować drugą stronę, w tym przypadku bank, o ustanowionej intercyzie, aby uniknąć mylnego przekonania o wspólnocie majątkowej.

Jeżeli jeden ze współmałżonków nie poinformuje o tym, a  drugi nie udowodni, że druga strona np. bank, wiedział o rozdzielności majątkowej, to może stać się również odpowiedzialna za długi. W związku z tym, kwestia odpowiedzialność za długi zależy od sytuacji:

1. Jeżeli małżonkowie podpisali intercyzę w trakcie trwania związku małżeńskiego, to za wszystkie zobowiązania powstałe przed jej ustanowieniem odpowiadają obydwoje, ponieważ stanowią one wspólność majątkową.

2. Jeżeli jeden z małżonków zaciągnął zobowiązanie po podpisaniu intercyzy za zgodą drugiego, to odpowiedzialność za niego ponosi osoba będąca dłużnikiem. Jednak bank ma prawo żądać spłaty pochodzącej z majątku wspólnego.

3. Jeżeli jeden z małżonków zaciągnął kredyt bez wiedzy drugiego odpowiedzialność za dług pokrywa z osobistego majątku, w tym wynagrodzenie za pracę.

Artykuł powstał na podstawie publikacji https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/rozdzielnosc-majatkowa-a-dlugi-aspekty-prawne/.

--- Artykuł sponsorowany ---